Rocznice Najważniejsze. 24 czerwca

Rocznice Najważniejsze. 24 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 24 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 24 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 24 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

972: Doszło do bitwy pod Cedynią, w której wojska Mieszka I pokonały armię niemieckiego margrabiego Hodona. Władca Polan zabezpieczył tym samym swoją domenę i wysłał sygnał, że jego państwo rośnie w siłę.

1314: Szkoci i Anglicy starli się w bitwie pod Bannockburn podczas szkockiej wojny o niepodległość. Zwycięstwo sił szkockich walnie przyczyniło się do późniejszego wywalczenia niezależności od Anglii.

1812: Rozpoczął się marsz Wielkiej Armii pod wodzą Napoleona Bonapartego na Moskwę.

1838: Urodził się Jan Matejko, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, autor szeregu obrazów, które ukształtowały sposób myślenia kilku generacji Polaków o sportretowanych przez artystę postaciach oraz wydarzeniach z polskiej historii.

1859: Doszło do bitwy pod Solferino – największego starcia podczas wojny francusko-austriackiej. Francuzi w sojuszu z Piemontczykami odnieśli zwycięstwo. Straty po obu stronach były ogromne, co przyczyniło się do późniejszego założenia Czerwonego Krzyża przez Henriego Dunanta.

1866: Polscy zesłańcy, których przymusowo wysłano na Sybir po upadku powstania styczniowego, wszczęli bunt, który przeszedł do historii jako powstanie zabajkalskie.

1943: Rozpoczęła się operacja „Werwolf”, w ramach której Niemcy – celem „oczyszczenia” z Polaków regionu Zamojszczyzny – przeprowadzili szereg brutalnych akcji pacyfikacyjno-wysiedleńczych. W efekcie wysiedlono od 30 do 60 tys. osób.

1976: Premier Piotr Jaroszewicz wygłosił transmitowane w telewizji przemówienie na temat „nowych cen”, będące w praktyce zapowiedzią gigantycznych podwyżek kosztów żywności (sięgających 70 proc.). Wywołało to sprzeciw ludności i stało się zapalnikiem do rozpoczęcia serii strajków, które przeszły do historii jako Czerwiec’ 76.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 czerwca 2024
Fot. Jan Matejko, autoportret, domena publiczna.