Rocznice Najważniejsze. 28 maja
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 28 maja?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 28 maja
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 28 maja? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1812: Podpisano traktat bukaresztański kończący wojnę rosyjsko-turecką (1806–1812). Rosja zyskała pierwszą bazę morską na wybrzeżu kaukaskim Morza Czarnego, co stanowiło kolejny krok na drodze do rozwoju rosyjskiego imperializmu.
1871: Upadła Komuna Paryska.
1908: Urodził się Ian Fleming, brytyjski pisarz, twórca postaci Jamesa Bonda, autor serii powieści o agencie 007.
1923: Powstał drugi rząd Wincentego Witosa.
1937: Neville Chamberlain został premierem Wielkiej Brytanii.
1940: Podczas kampanii norweskiej alianci zdobyli Narwik.
1941: Maksymilian Maria Kolbe został przewieziony do obozu Auschwitz.
1942: Zmarł Władysław Surmacki, podpułkownik artylerii Wojska Polskiego, Szef Sztabu Głównego Tajnej Armii Polskiej, współzałożyciel konspiracyjnego Związku Organizacji Wojskowej w KL Auschwitz, pierwszy komendant wojskowej organizacji w tym obozie oraz wykonawca jego tajnych map. Został rozstrzelany przez Niemców w lasach Magdalenki.
1964: Powstała Organizacja Wyzwolenia Palestyny.
1981: Zmarł kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, błogosławiony Kościoła katolickiego, polski mąż stanu.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka