Rocznice Najważniejsze. 28 sierpnia
Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 28 sierpnia?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 28 sierpnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 28 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1645: Zmarł Hugo Grocjusz, niderlandzki prawnik, dyplomata i filozof, którego myśl położyła podwaliny pod rozwój nowożytnego prawa międzynarodowego, autor klasycznej pracy O prawie wojny i pokoju.
1656: Polacy odnieśli zwycięstwo pod Lubrzem podczas potopu szwedzkiego.
1844: We francuskim czasopiśmie „Journal des débats” ukazał się pierwszy odcinek powieści Hrabia Monte Christo autorstwa Aleksandra Dumasa.
1919: Zakończyło się powstanie sejneńskie, na skutek którego Sejneńszczyzna została przyłączona do Polski.
1940: W Wielkiej Brytanii sformowano 306. Dywizjon Myśliwski „Toruński”.
1946: W gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej komuniści dokonali mordu na Danucie Siedzikównej ps. „Inka” oraz Feliksie Selmanowiczu ps. „Zagończyk” z 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.
1959: Zmarł Rafał Lemkin, polski prawnik żydowskiego pochodzenia, jeden z najwybitniejszych ekspertów w zakresie prawa karnego w XX w., który stworzył i opisał definicję ludobójstwa, a następnie przeforsował jej wprowadzenie do prawa międzynarodowego. W grudniu 1948 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło stworzoną przez Lemkina Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa.
1963: W Stanach Zjednoczonych odbył się tzw. Marsz na Waszyngton, podczas którego pastor Martin Luther King wygłosił historyczne przemówienie, zawierające frazę: I Have a Dream (Mam marzenie).
2016: Podczas 7. Memoriału Kamili Skolimowskiej Anita Włodarczyk ustanowiła obowiązujący do dziś rekord świata w rzucie młotem, osiągnąwszy odległość 82,98 m. Jak dotąd żadna inna kobieta nie zdołała pokonać bariery 81 m, a tylko dwie poza Anitą Włodarczyk rzuciły na odległość powyżej 80 m.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka