Rocznice Najważniejsze. 31 grudnia

Rocznice Najważniejsze. 31 grudnia. Zmarł papież Benedykt XVI

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 31 grudnia? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 31 grudnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 31 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1384 – Zmarł John Wycliffe, duchowny katolicki, profesor teologii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Postulował zreformowanie Kościoła na wzór ojców reformacji protestanckiej, głoszących podobne poglądy dopiero na przełomie XV i XVI w. Został potępiony przez sobór w Konstancji (1414-1418).

1435 – Podpisano traktat pokojowy w Brześciu Kujawskim kończący wojnę polsko-krzyżacką.

1600 – W Anglii powołano Kompanię Wschodnioindyjską.

1655 – Zmarł Janusz Radziwiłł, jeden z najpotężniejszych magnatów Rzeczpospolitej, przywódca dysydentów na Litwie, hetman wielki litewski, który w 1655 r. podpisał ze Szwedami układ w Kiejdanach, oddający Litwę Szwecji i de facto zrywający więzy wielkiego księstwa z Polską. Sportretowany przez Henryka Sienkiewicza w „Potopie” jako symbol zdrady. Współcześnie przez część badaczy przedstawiany jako litewski mąż stanu, kierujący się realizmem politycznym.

1669 – Zmarł Bogusław Radziwiłł, jeden z najbogatszych i najpotężniejszych magnatów litewskich, książę Świętego Cesarstwa Rzymskiego, chorąży wielki litewski i koniuszy wielki litewski, generalny namiestnik Prus Książęcych, protektor protestantów na Litwie. Wspólnie z Januszem Radziwiłłem podpisał układ w Kiejdanach ze Szwedami. Podobnie jak jego krewny uważany w Polsce za symbol zdrady, a przez część badaczy, szczególnie na Litwie, portretowany jako patriota litewski, mąż stanu i realista polityczny.

1851 – Cesarz austriacki Franciszek Józef I wydał patent sylwestrowy zastępujący konstytucję marcową nadaną przez władcę w reakcji na Wiosnę Ludów (w 1849 r.). Patent potwierdzał uwłaszczenie chłopów, ale jednocześnie przywracał władzę absolutną w ręce cesarza, cofając liberalne postanowienia konstytucji marcowej, gwarantującej m.in. wolność słowa, stowarzyszeń czy zgromadzeń oraz wolność osobistą. W Cesarstwie Austriackim, w skład którego wchodziła też część ziem dawnej Rzeczpospolitej z polską ludnością, rozpoczęła się era neoabsolutyzmu.

1856 – Urodził się Wojciech Kossak, malarz, czołowy polski przedstawiciel nurtu malarstwa historycznego i batalistycznego, współautor „Panoramy racławickiej”, twórca m.in. „Olszynki grochowskiej”, „Orląt lwowskich”, „Przejścia Wielkiej Armii przez Berezynę w 1812 roku” i wielu innych kultowych obrazów.  

1880 – Urodził się George Marshall, amerykański generał, polityk, sekretarz stanu oraz sekretarz obrony USA, przewodniczący amerykańskiego Czerwonego Krzyża, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1953 r.), twórca planu pomocy gospodarczej dla Europy po II wojnie światowej, tzw. Planu Marshalla.

1942 – W noc sylwestrową polskie podziemie przeprowadziło akcję „Nowy Rok”. Wykonał ją Kedyw Okręgu Warszawskiego. Wysadzono wiadukt kolejowy na Woli oraz tor w tunelu średnicowym. Celem dywersji było wykolejenie pociągu transportowego Wehrmachtu, co ostatecznie doszło do skutku.

1943 – Stalinowska Polska Partia Robotnicza powołała do życia Krajową Radę Narodową.

1944 – Na polecenie Józefa Stalina z pozoru niezależna Krajowa Rada Narodowa powołała w miejsce PKWN-u (Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego) Rząd Tymczasowy Rzeczpospolitej Polskiej. Na czele tej marionetkowej organizacji stanął Edward Osóbka-Morawski, dotychczasowy przewodniczący PKWN-u. Był to organ konkurencyjny wobec legalnego rządu RP na uchodźstwie. 28 czerwca 1945 r. RTRP przekształcił się w Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej, co było realizacją ustaleń poczynionych przez Wielką Trójkę w Jałcie (luty 1945 r.). TRJN został uznany przez aliantów za oficjalne przedstawicielstwo Polski (czerwiec-lipiec 1945 r.). Odtąd nie uznawano już rządu RP na uchodźstwie. Władza komunistów nad Polską została ugruntowana.

1954 – Zmarł Władysław Umiński, pisarz, eseista, twórca terminu „samolot” w miejsce „aeroplanu”, czołowy polski przedstawiciel literatury przygodowej w 1. połowie XX w.

1989 – Weszła w życie uchwalona przez Sejm kontraktowy dn. 29 grudnia tzw. nowela grudniowa. Wprowadzała ona zmiany do wciąż obowiązującej Konstytucji PRL, m.in. zmieniając nazwę państwa z Polska Rzeczpospolita Ludowa na Rzeczpospolita Polska oraz przywracając koronę Orłu Białemu w herbie Polski (godle).

1989 – Prezydent PRL Wojciech Jaruzelski, który z dniem 31 grudnia stawał się Prezydentem RP (na mocy noweli grudniowej), podpisał pakiet ustaw składających się na tzw. plan Balcerowicza.

1999 – Po ustąpieniu Borysa Jelcyna Władimir Putin zaczął pełnić obowiązki prezydenta Rosji.

2022 – Zmarł papież Benedykt XVI.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 grudnia 2024