Rocznice Najważniejsze. 5 czerwca

Rocznice Najważniejsze. 5 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 5 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 5 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 5 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1257: Kraków został lokowany na prawie magdeburskim przez księcia Bolesława Wstydliwego.

1409: Sobór w Pizie ogłosił detronizacje papieża Grzegorza XII (rzymskiego) i antypapieża Benedykta XIII (awiniońskiego). Był to element tzw. wielkiej schizmy zachodniej, którą zakończy sobór w Konstancji (1414-1418).

1806: Cesarz Napoleon Bonaparte utworzył Królestwo Holandii (1806-1810).

1938: Reprezentacja Polski w piłce nożnej rozegrała swój pierwszy w historii mecz podczas Mistrzostw Świata (odbywały się we Francji). Rywalem Biało-czerwonych była Brazylia. W regulaminowym czasie gry padł wynik 4:4. Ostatecznie po dogrywce wygrali Canarinhos (6:5).

1944: Zmarł Józef Beck, polski polityk, dyplomata i wojskowy, pułkownik dyplomowany artylerii Wojska Polskiego, minister spraw zagranicznych RP w latach 1932-1939.

1947: George Marshall, amerykański sekretarz stanu, przedstawił plan pomocy gospodarczej dla Europy w związku ze zniszczeniami, których kraje kontynentu doznały podczas II wojny światowej (tzw. Plan Marshalla).

1967: Ukazała się powieść Sto lat samotności autorstwa Gabriela Garcii Márqueza.

1967: Wybuchła arabsko-izraelska wojna sześciodniowa. 

1989: Nieznany mężczyzna zatrzymał kolumnę czołgów wracających z akcji krwawego stłumienia protestu na Placu Tian’anmen w Pekinie.

1992: Sejm RP zdecydował o przyznaniu wotum nieufności rządowi Jana Olszewskiego. Nowym premierem został Waldemar Pawlak.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 czerwca 2024
Fot. Kadr z meczu Polska-Brazylia w 1938 r., Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna, Wikimedia.