Rocznice Najważniejsze. 5 lipca

Rocznice Najważniejsze. 5 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 5 lipca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 5 lipca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 5 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1607: Doszło do bitwy pod Guzowem, w której wojska królewskie pokonały rokoszan pod wodzą Mikołaja Zebrzydowskiego.

1687: Ukazało się dzieło Philosophiae naturalis principia mathematica Izaaka Newtona, w którym po raz pierwszy opisał m.in. prawo powszechnego ciążenia.

1845: Po raz pierwszy ukazał się drukiem „Tygodnik Polski Poświęcony Włościanom”, polskojęzyczna gazeta wydawaną na Górnym Śląsku (w Pszczynie).

1881: Urodził się August Hlond, polski duchowny katolicki, salezjanin, prymas Polski w latach 1926-1948, Czcigodny Sługa Boży.

1917: W Stanach Zjednoczonych sformowano Amerykańskie Siły Ekspedycyjne, które następnie wzięły udział w I wojnie światowej po stronie Ententy.

1920: Rozpoczęła się konferencja w Spa z udziałem przedstawicieli Polski, Czechosłowacji, Niemiec oraz państw Ententy. Ówczesna klęska dyplomatyczna premiera Władysława Grabskiego stała się powodem jego późniejszej dymisji.

1921: Zawarto rozejm kończący III powstanie śląskie.

1943: Rozpoczęła się bitwa na łuku kurskim – jeno z przełomowych starć II wojny światowej.

1962: Algieria ostatecznie oderwała się od Francji i zyskała niepodległość.

2013: Papież Franciszek ogłosił encyklikę Lumen fidei, pierwszą podczas swojego pontyfikatu.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 lipca 2024
Fot. Bitwa pod Kurskiem, Bundesarchiv, Bild, Koch, CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE, Wikimedia.