Rocznice Najważniejsze. 9 maja

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 9 maja?
Piękno historii
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 9 maja
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 9 maja? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1204: Baldwin I został wybrany pierwszym władcą Cesarstwa Łacińskiego.
1502: Krzysztof Kolumb rozpoczął czwartą i ostatnią podróż do Nowego Świata.
1688: Zmarł Fryderyk Wilhelm, elektor Brandenburgii i książę Prus z rodu Hohenzollernów. Podczas jego panowania państwo pruskie uniezależniło się od Rzeczypospolitej i uzyskało suwerenność. Z uwagi na wybitne zdolności polityczne oraz zasługi dla budowy fundamentów pruskiej potęgi, Fryderyk Wilhelm określany jest najczęściej jako Wielki Elektor.
1769: Doszło do bitwy pod Ponte Novu, podczas której Francuzi rozgromili żołnierzy Republiki Korsyki. Tym samym niezależne państwo korsykańskie przestało istnieć, a pierwsza na świecie konstytucja, którą uchwalono na Korsyce w 1755 r., traciła moc prawną.
1805: Zmarł Friedrich Schiller, niemiecki poeta, dramaturg, filozof, historyk, a także teoretyk teatru, autor m.in. Ody do radości.
1950: Robert Schuman przedstawił podczas posiedzenia rządu francuskiego plan utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, który przeszedł do historii jako Deklaracja Schumana lub Plan Schumana.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka