Rocznice Najważniejsze. 9 sierpnia

Rocznice Najważniejsze. 9 sierpnia

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 9 sierpnia?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 9 sierpnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 9 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

48 p.n.e.: Doszło do bitwy pod Farsalos, w której Juliusz Cezar pokonał Gnejusza Pompejusza. Było to decydujące starcie podczas ówczesnej wojny domowej w Republice Rzymskiej.

117: Zmarł Trajan, cesarz rzymski w latach 98-117, pierwszy władca w historii Rzymu, który otrzymał tytuł Optimus („Najlepszy”). Za jego panowania Cesarstwo osiągnęło swój największy zasięg terytorialny i apogeum potęgi. Uchodzi za jednego z najwybitniejszych cesarzy.

1382: Dekretem księcia Władysława Opolczyka na wzgórzu jasnogórskim w pobliżu wsi Stara Częstochowa osadzono paulinów, sprowadzonych do Polski z Węgier. Do użytku oddano im początkowo drewniany kościół parafialny i murowaną strażnicę. 

1864: Urodził się Roman Dmowski, polski polityk, publicysta, główny lider ruchu narodowego na ziemiach polskich, reprezentant Polski na konferencji pokojowej w Paryżu (1919 r.), jeden z Ojców Niepodległości, autor ponadczasowych prac, m.in. „Myśli nowoczesnego Polaka”, „Niemcy, Rosja i kwestia polska” czy „Kościół, naród i państwo”. 

1945: Wojsko amerykańskie dokonało kolejnego nalotu na Japonię, zrzucając drugą bombę atomową („Fat Man”) na jej terytorium – tym razem na Nagasaki. Eksplozja nastąpiła o 11:02 czasu lokalnego. Wedle szacunków zginęło 40-70 tys. osób. 

1974: Richard Nixon jako pierwszy i jak dotąd jedyny w historii prezydent USA zrzekł się urzędu (w związku z Aferą Watergate). 

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 sierpnia 2024
Fot. Bomba „Fat Man”, National Security Archives, domena publiczna, Wikimedia.