Rocznice Najważniejsze. 9 września

Rocznice Najważniejsze. 9 września

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 9 września?

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 9 września

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 9 września? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1522 – Zmarł Erazm Ciołek, polski duchowny, dyplomata, mecenas sztuki, biskup płocki, sekretarz królewski Aleksandra Jagiellończyka.

1596 – Zmarła Anna Jagiellonka, córka Zygmunta Starego i Bony Sforzy, ostatnia władczyni Polski i Litwy z dynastii Jagiellonów (od 1575 r.), żona Stefana Batorego.

1698 – Doszło do bitwy pod Podhajcami, w której wojska koronne pod wodzą hetmana polnego Feliksa Kazimierza Potockiego pokonały armię tatarską.

1914 – Podczas I wojny światowej siły francusko-brytyjskie powstrzymały Niemców w bitwie nad Marną i zmusiły ich do odwrotu, uniemożliwiając tym samym powodzenie niemieckiego planu wojny błyskawicznej. Wydarzenie to bywa określane „Cudem nad Marną”, skąd wywodzi się późniejsza nazwa „Cud nad Wisłą”, odnosząca się do Bitwy Warszawskiej 1920 r.

1939 – Rozpoczęła się bitwa nad Bzurą podczas kampanii wrześniowej.

1939 – Podpisano polsko-francuską umowę, na mocy której rozpoczął się proces formowania Wojska Polskiego we Francji.

1943 – Alianci dokonali dwóch operacji desantowych w południowych Włoszech (operacje: „Avalanche” oraz „Slapstick”).

1944 – Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN) zawarł tzw. układ republikański z Białoruską Socjalistyczną Republiką Radziecką oraz Ukraińską Socjalistyczną Republiką Radziecką (później także z Litewską SSR), na mocy którego dokonano przymusowych deportacji osób narodowości polskiej i żydowskiej (posiadających polskie obywatelstwo) z Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej, które w trakcie II wojny światowej zagarnął Związek Sowiecki. Ludność litewską, białoruską i ukraińską przesiedlono do poszczególnych republik radzieckich.

1976 – Zmarł Mao Zedong, chiński polityk, dyktator, przewodniczący Komunistycznej Partii Chin, inicjator tzw. „wielkiego skoku naprzód” oraz rewolucji kulturalnej, twórca maoizmu, jeden z największych zbrodniarzy w historii ludzkości.

1978Kopalnia soli w Wieliczce została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

1993 – Powstał Biebrzański Park Narodowy.

1996 – Prezydium Polskiej Akademii Nauk powołało Radę Języka Polskiego.

Newsletter „Piękno Historii” dla czytelników „Wszystko co Najważniejsze”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 września 2024
Fot. Wielkopolska Brygada Kawalerii podczas bitwy nad Bzurą / Apoloniusz Zawilski (1972) „Bitwy Polskiego Września” / Wikimedia.