Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 19 lutego?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 19 lutego?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Co wydarzyło się 19 lutego? Kalendarium historyczne
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 19 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1473 – Urodził się Mikołaj Kopernik, jeden z najwybitniejszych polskich uczonych, autor słynnego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”, w którym przedstawił teorię heliocentryczną – jedno z najważniejszych odkryć w historii ludzkości. Zajmował się nie tylko astronomią i matematyką, ale również ekonomią, medycyną, strategią wojskową, teologią, filozofią, prawem i filologią. Ponadto był dyplomatą oraz sprawował szereg funkcji administracyjnych.
1812 – Urodził się Zygmunt Krasiński, polski dramatopisarz i poeta epoki romantyzmu, uznawany za jednego z trzech wieszczów narodowych obok Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Do jego najsłynniejszych utworów należą m.in.: „Nie-boska komedia”, „Irydion”, „Przedświt”, „Agaj-Han”, „Psalmy przyszłości” oraz „Trzy myśli pozostałe po ś. p. Henryku Ligenzie”.
1878 r. – Thomas Alva Edison opatentował fonograf, jedno z pierwszych urządzeń służących do odtwarzania dźwięku, będące poprzednikiem gramofonu. Wynalazek zapisywał dźwięk przy pomocy igły (wykonanej z oszlifowanego diamentu), która rzeźbiła rowek na folii cynowej nawiniętej na stalowy walec. Mechanizm był początkowo napędzany korbką. Funkcję głośnika i mikrofonu pełniła metalowa tuba sporych rozmiarów o lejkowatym kształcie. Po wynalezieniu płyty gramofonowej urządzenie traciło na popularności. Ostatni fonograf wyprodukowano w 1929 r.
1884 – Urodził się Maciej Rataj, polityk i publicysta, mąż stanu, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli ruchu ludowego na ziemiach polskich, Marszałek Sejmu RP (1922-1928), prezes Stronnictwa Ludowego, jeden z liderów struktur konspiracyjnych ruchu ludowego, które współtworzyły Polskie Państwo Podziemne podczas II wojny światowej. Był sprawnym organizatorem obrad parlamentarnych, cieszącym się ponadpartyjnym szacunkiem i uznaniem. Uchodził za symbol rozwagi i politycznej roztropności. Zginął z rąk Niemców podczas II wojny światowej, zamordowany podczas jednej z masowych egzekucji w Palmirach (21 czerwca 1940 r.).
1922 – Urodził się Władysław Bartoszewski, działacz społeczny, publicysta, wykładowca akademicki, polityk, dyplomata, w latach 1940-1941 więzień KL Auschwitz, od 1942 r. członek Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj („Żegota”), podporucznik AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, w latach 1990-1995 ambasador RP w Austrii, minister spraw zagranicznych (w 1995 r. oraz w latach 2000-2001), senator w latach 1997-2001.
1947 – Sejm uchwalił tzw. Małą konstytucję, która pełniła rolę tymczasowej ustawy zasadniczej do chwili wejścia w życie Konstytucji PRL z 1952 r.
2017 – Zmarła Danuta Szaflarska, gwiazda i ikona polskiej sceny teatralnej oraz filmowej, najdłużej aktywna zawodowo spośród polskich aktorek (od września 1939 r. do listopada 2016 roku).
„Piękno Historii”
.Polecamy Państwa uwadze newsletter historyczny redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka