Rok 2024 będzie upływał pod znakiem branż, które są beneficjantem środków unijnych – Marek Dietl

Rok 2024 będzie upływał pod znakiem szczególnie tych branż, które są pośrednim lub bezpośrednim beneficjantem środków unijnych. Do tego bardzo dużą rolę będzie odgrywała polityka gospodarcza rządu – powiedział w opublikowanym w środę komentarzu wideo prezes GPW Marek Dietl.

Prognozy ekonomiczne na 2024 rok

.”Rok 2024 będzie upływał pod znakiem szczególnie tych branż, które są pośrednim lub bezpośrednim beneficjantem środków unijnych. Do tego bardzo dużą rolę będzie odgrywała polityka gospodarcza rządu. Wiemy już z zapowiedzi, że utrzymane będą wszelkie programy socjalne. Natomiast ewentualne obniżki kwoty wolnej od podatku również doprowadzą do tego, że dochód rozporządzalny Polaków będzie wyższy, co pozwoli lepiej rozwijać się tym biznesom, które obsługują konsumentów” – powiedział w opublikowanym w środę komentarzu wideo prezes Giełdy Papiery Wartościowej Marek Dietl.

Dodał, że konieczne jest uważne obserwowanie dalszego przebiegu procesów inflacyjnych.

Prezes GPW podsumował także rok 2023 dla warszawskiego parkietu.

„Był to ze wszech miar bardzo dobry rok dla GPW. Mieliśmy wyższe obroty niż przed pandemią COVID-19” – zwrócił uwagę Dietl.

WIG20 jednym z czołowych indeksów giełdowych

.”WIG20 spośród wiodących indeksów świata zachowywał się najlepiej – w ciągu ostatnich 12 miesięcy urósł o ponad 1/3 i już podczas wakacji był najlepszym indeksem. Utrzymaliśmy pozycję w pierwszej piątce pod względem płynności w Europie” – podkreślił.

Marek Dietl stwierdził, że GPW pod względem obrotów jest w „pierwszej dziesiątce wśród giełd narodowych”, natomiast „uwzględniając wszystkie platformy obrotu w Europie” znalazła się w „okolicach pierwszej 20-tki”.

„Pozostaliśmy też liderem w regionie z ponad 50 proc. udziałem w obrotach na rynku kasowym i ponad 90 proc. udziałem w obrotach na rynku instrumentów pochodnych” – dodał szef GPW.

Polska osiągnęła w ostatnich latach wielki sukces gospodarczy

.Prognozy gospodarcze na rok 2024 wyraźnie wskazują na to, że pomimo wyzwań, nasz kraj czeka dalszy rozwój. Marek DIETL na łamach Wszystko co Najważniejsze pisze o ekonomicznej przyszłości Polski.

W swoim artykule zaznacza on, że przez ostatnie 30 lat PKB Polski zostało więcej niż potrojone, co implikuje realny wzrost gospodarczy średnio 4 proc. rocznie. Nominalny wzrost był oczywiście wyższy i wyniósł ponad 11,5 proc. rocznie. Jednocześnie główny indeks giełdowy WIG przez te 30 lat rósł w średnim tempie ponad 15 proc. Tu chyba tkwi tajemnica sukcesu. Na warszawskiej giełdzie notowane są spółki, które rozwijają się lepiej niż „średnia krajowa”, co przyciąga inwestorów, a obecność inwestorów zachęca kolejne dobre spółki do debiutów.

„Mimo niekwestionowanego sukcesu Polski rynek kapitałowy ma jeszcze duży potencjał wzrostu. Udział kapitalizacji w PKB waha się między 30 a 40 proc., czyli jest dwa razy mniejszy niż w krajach tzw. starej Unii. Jeszcze większy potencjał jest w pozostałych krajach Trójmorza. Jeśli pominiemy Austrię i Polskę, to średnia relacja wielkości rynku kapitałowego do PKB waha się w tym regionie między 15 a 20 proc. mimo bardzo dobrych wyników gospodarczych w ostatnich trzech dekadach” – dodaje ekspert.

Ponad to, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest obecnie niekwestionowanym liderem tej grupy. Dwie dekady temu giełda ateńska była czterokrotnie większa od GPW pod względem kapitalizacji oraz ponad dwa razy większa pod względem obrotu.

„Dziś to warszawski parkiet jest czterokrotnie większy od giełdy greckiej. Tak szybkie tempo rozwoju dało Polsce unikalne know-how, dotyczące tego, jak rozwijać rynki kapitałowe. Naszą pozycję w regionie postrzegamy jednak nie jako przywilej, lecz jako zobowiązanie do wspierania rozwoju rynków kapitałowych w szeroko rozumianym regionie” – pisze Marek DIETL.

Jego zdaniem Inicjatywa Trójmorza zrodziła się jako odpowiedź na luki występujące w infrastrukturze transportowej i przesyłowej na osi północ-południe. W miarę jej rozwoju dotrzeżono także, że analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku rynku kapitałowego. O ile istnieje wiele płaszczyzn współpracy pomiędzy giełdami regionu a największymi rynkami na jego zachodzie, o tyle relacje między jego północą a południem były bardzo luźne.

„Czas to zmienić” – przypomina autor.  „Z pożytkiem dla tysięcy firm z regionu szukających kapitału oraz inwestorów pragnących znaleźć okazje do pomnożenia posiadanych oszczędności. GPW jako lider regionu z odwagą i roztropnością podejmuje się tego zadania”.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 stycznia 2024