Skandynawska firma stworzyła nowe narzędzia AI dla dziennikarzy

AI dla dziennikarzy

W październiku 2020 r., gdy uwaga większości świata skupiona była na walce z pandemią COVID-19, duńska firma medialna, we współpracy z naukowcami, rozpoczęła prace nad projektem PIN (ang. Platform Intelligence in News). Głównym założeniem projektu było niezależne od Big-Tech opracowanie narzędzi AI dla dziennikarzy mediów informacyjnych.

Projekt AI dla dziennikarzy

.Jeszcze przed powszechnym uruchomieniem programu Chat GPT, duński wydawca JP/ Politikens Media Group rozpoczął współpracę z naukowcami uniwersyteckimi w celu opracowania systemów sztucznej inteligencji dla mediów informacyjnych. Projekt PIN obejmował badania, rozwój i wdrożenie narzędzi sztucznej inteligencji w systemy pracy skandynawskich redakcji. Zespół liczył około 17 osób, w tym naukowców z Copenhagen Business School, Uniwersytetu w Kopenhadze i Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, a także dziennikarzy i pracowników mediów JP/Politikens. Po prawie 4 latach pracy, opublikowany został raport, w którym twórcy projektu przedstawiają owoce swoich badań.

Innowacyjne narzędzia

.Jednym z innowacyjnych narzędzi stworzonych w ramach projektu PIN jest chatbox API Magna, dedykowany dziennikarzom jako wsparcie w wielu zadaniach, m.in. transkrypcji i analizie tekstu. Opisany został również system do tworzenia spersonalizowanego kanału dla odbiorców informacji medialnych. W raporcie przedstawiono także koncepcję ,,kompasu wartości” – wizualizację zarówno początkowych etapów procesu projektowania narzędzi AI, jak i podziału wartości, które należy wziąć pod uwagę. Są to wartości: czytelnicze, dziennikarskie, biznesowe i techniczne. Wartości techniczne obejmują dokładność i solidność budowanych systemów; wartości dla czytelników dotyczą doświadczenia z wiadomościami i autonomii czytelnika; wartości biznesowe obejmują wpływ nowej technologii na przychody; A wartości dziennikarskie to te, którymi kieruje się każda redakcja.

Boty śmierci

.Sztuczna inteligencja wkracza w kolejne dziedziny życia człowieka, nie poprzestając na tych biznesowych i naukowych, dotyka również prywatnych i osobistych sfer. Tę problematykę porusza prof. Piotr CZAUDERNA, lekarz, chirurg dziecięcy, profesor nauk medycznych, w 2019 prezes Agencji Badań Medycznych, w 2015 r. powołany w skład Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

,,Istnieją już boty AI, które rozmawiają z pacjentami na przykład na temat ich problemów ze zdrowiem psychicznym. Wiele osób używa AI, aby uzyskać informacje o swoim stanie zdrowia i otrzymać odpowiedź, czy powinny zasięgnąć opinii lekarzy i pielęgniarek. Rodzi to wiele nowych problemów, zarówno natury etycznej, jak i regulacyjnej” pisze na łamach Wszystko co Najważniejsze prof. Czauderna. Całość artykułu dostępna pod linkiem: Prof. Piotr CZAUDERNA: Boty śmierci.

oprac. Róża Bojemska/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 grudnia 2024