Wybory prezydenckie 2025 - pierwszy oficjalny kandydat

Mentzen

Sławomir Mentzen to polityk, przedsiębiorca, doradca podatkowy, poseł na Sejm X kadencji. Jest jednym z współprzewodniczących Konfederacji Wolność i Niepodległość oraz prezesem współtworzącej to federacyjne ugrupowanie polityczne Nowej Nadziei. Rada Liderów Konfederacji wskazała go jako kandydata Konfederacji w wyborach prezydenckich 2025 roku.

.Rada Liderów Konfederacji to decyzyjny organ, który władny był wskazać kandydata Konfederacji w wyborach prezydenckich 2025 roku. Rada Liderów Konfederacji liczy kilkanaście osób, wśród nich są m.in. Krzysztof Bosak, Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Konrad Berkowicz. Konfederację tworzą dziś następujące ugrupowania: Nowa Nadzieja (dawniej KORWiN), której liderem jest poseł Sławomir Mentzen, Ruch Narodowy – którego liderem jest Bosak i Konfederacja Korony Polskiej z Grzegorzem Braunem na czele.

Konfederacja zrezygnowała z organizowania prawyborów – Krzysztof Bosak, który mógłby z powodzeniem rywalizować ze Sławomirem Mentzenem, wycofał się z wyborów. Wybory prezydenckie 2025 mogą być jednak dla Konfederacji ważnym lewarem, okazją do promocji programu i budowania struktur zwolenników w terenie.

Kim jest kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich 2025?

.Sławomir Mentzen urodził się 20 listopada 1986 roku w Toruniu. Studiował nauki ekonomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2015 r. uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych. Posiada także licencjat z fizyki teoretycznej. Działalność polityczną rozpoczął w 2007 r. dołączając do Unii Polityki Realnej. Chociaż w czasach przynależności do UPR-u doszedł do funkcji prezesa partyjnego oddziału w Toruniu, to jego działalność w tym ugrupowaniu Janusza Korwin-Mikke nie trwała długo, gdyż zrezygnował z członkostwa w nim po dwóch latach. To właśnie w trwającym kilka dobrych lat okresie przerwy od polityki Mentzen po raz pierwszy dał się poznać jako przedsiębiorca.

Początek jego działalności biznesowej wiązał się z otwarciem kantoru wymiany walut w 2011 r. Za sprawą tej firmy i jej sukcesu udało mu się uzyskać środki na następne inwestycje. Trzy lata później w 2013 r. wraz ze wspólnikiem założył kancelarię Mentzen i Kapica, która świadczyła usługi rachunkowo-księgowe. Do tych branż jednak jego przedsiębiorcza działalność się nie ograniczała, gdyż stał się także producentem kraftowego piwa, właścicielem sklepu myśliwskiego oraz sponsorem klubu sportowego Start Toruń. Od 2021 r. działa jego własna kancelaria prawna – „Kancelaria Mentzena”.  Jest właścicielem pubu na Starym Mieście w Toruniu. Pełni funkcję członka Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu i Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Sławomir Mentzen – z jakiej partii?

.Do polityki Sławomir Mentzen postanowił powrócić po sukcesie antysystemowego projektu politycznego, jakim był ruch Kukiz’15, w wyborach prezydenckich 2015 r., w których to w pierwszej turze Paweł Kukiz uzyskał 20 proc. głosów. Jeszcze w tym samym roku przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi Mentzen próbował dostać się na listy wyborcze partii Kukiz’15. Następnie dołączył do partii KORWiN i wtedy też w pełni aktywnie powrócił do polityki. Wkrótce potem awansował na przewodniczącego okręgu toruńskiego i przewodniczącego rady naukowej partii. Jeszcze w 2016 r. znalazł się w zarządzie Partii KORWiN. W 2017 r. Mentzen został wybrany wiceprzewodniczącym tej formacji politycznej.

W wyborach samorządowych w 2018 roku kandydował na prezydenta Torunia. Zdobywając 3,94% głosów zajął piąte miejsce. Po zawiązaniu pod koniec 2018 r. koalicji Partii KORWiN i Ruchu Narodowego, która doprowadziła do utworzenia Konfederacji Wolność i Niepodległość (poszerzonej następnie o kolejne prawicowe ugrupowania, w tym środowisko Grzegorza Brauna), pół roku później startował z jej ramienia w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. Po raz pierwszy ubiegał się o mandat poselski w trakcie wyborów parlamentarnych w 2019 r. startując z okręgu wyborczego nr 5 (obejmującego m.in. rodzinny Toruń), ale pomimo uzyskania dobrego wyniku (zagłosowało na niego 16 892 wyborców) nie udało mu się wtedy wejść do Sejmu. W październiku 2022 podczas kongresu Partii KoRWIN został jej nowym przewodniczącym po ustąpieniu Korwin-Mikkego. Jesienią tego samego roku, a dokładnie 29 listopada, formacja ta zmieniła nazwę na Nowa Nadzieja.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. startował jako lider Konfederacji Wolność i Niepodległość w okręgu warszawskim. Uzyskał mandat posła X kadencji, otrzymując 101 269 głosów (5,91% głosów oddanych w okręgu). Jest jednym z współprzewodniczących Konfederacji – drugim współprzewodniczącym jest Krzysztof Bosak, lider Ruchu Narodowego i wicemarszałek Sejmu. Zasiada w Radzie Liderów Konfederacji. Został pierwszym kandydatem, który ogłosił swój start w wyborach prezydenckich w 2025 r. – co też nastąpiło 31 sierpnia 2024 r. W związku z kampanię przedwyborczą rozpoczął objazd Polski, który zaczął się 9 września od Włocławka.

Sławomir Mentzen – rodzina

.Sławomir Mentzen jest żonaty z Agnieszką, z którą ma trójkę dzieci: Franciszka, Helenę i Alicję. Wspiera ona aktywnie męża w działalności politycznej. Jednak jak zadeklarował Sławomir Mentzen jego żona nie zaangażuje się najprawdopodobniej czynie w prowadzoną przez niego kampanie prezydencką. „Z żoną umówiłem się już dawno temu w ten sposób, że to ja pisałem się na to, aby wejść do polityki, a ona nie – w związku z czym nie będę jej zmuszał do czegokolwiek, jeśli będzie chciała wziąć udział w jakiejś części kampanii wyborczej, to oczywiście będę z tego powodu szczęśliwy, natomiast jeżeli nie będzie chciała, to jest to jej sprawa i nie będę jej do niczego zmuszał” – powiedział polityk w rozmowie z Robertem Mazurkiem. W lipcu 2022 r. para obchodziła 10 rocznicę ślubu. Żona Mentzena podziela jego konserwatywny światopogląd.

Dorastał w inteligenckiej rodzinie. Jego ojcem jest Mieczysław Mentzen, który jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a matką nauczycielka Łucja Mentzen. Obydwoje jego rodzice z wykształcenia są matematykami. Ma młodszego brata – Tomasza Mentzena.

W programie „Rymanowski Live” Mentzen zdradził, że jest osobą znajdującą się w spektrum autyzmu. Chociaż jak stwierdził polityk, odkąd sięga pamięcią zawsze czuł się „inny” i wiedział że ma „pewne zachowania, których inni nie mają”, to tę diagnozę po raz pierwszy usłyszał po przekroczeniu 30 r. życia. Jego zdaniem bycie osobą autystyczną nie koliduje jednak z odniesieniem sukcesu w życiu, czy też karierą polityczną. „Do tej pory jakoś sobie z tym radzę. Zostałem posłem, teraz jestem kandydatem na prezydenta – to znaczy, że da się z tym żyć. Chciałbym powiedzieć wszystkim osobom i rodzicom dzieci z tą przypadłością, że da się z tym normalnie funkcjonować, pracować, odnosić sukcesy, więc to nie jest jakaś przeszkoda uniemożliwiająca życie, a w wielu sytuacjach to pomaga i daje możliwości, których inni nie mają” – powiedział Mentzen.

Skomplikowana historia rodziny Mentzena

.Rodzina polityka ma pochodzenie niemieckie. Jego pradziadek Józef Mentzen był Niemcem mieszkającym przed I wojną światową w okolicach Tucholi. Pobrał się z Polką z którą miał następnie dwóch synów: Jana i Józefa – nie udało mu się jednak ich wychować, gdyż zginął w czasie wielkiej wojny lat 1914-1918. Drugi, młodszy z synów to dziadek Sławomira Mentzena.

Następnie prababcia Mentzena ponownie wyszła za mąż, tym razem za Polaka. U obydwu braci wykształciły się dwie różne tożsamości narodowe: Jan przyjął niemiecką tożsamość ojca, a dziadek Mentzena Józef przyjął polską tożsamość matki – co znalazło odzwierciedlenie w tym, że ożenił się on z Polką, Dominiką Serwaczyńską (babcia Mentzena), oraz przyjął odmienną postawę w trakcie II wojny światowej niż zniemczony brat.

Józef wstąpił do Wojska Polskiego i walczył w wojnie obronnej 1939 r. po której to dostał się do niewoli. Po kilku miesiącach został z niej wypuszczony. Odmówił zostania Niemcem za co został wysiedlony na Lubelszczyznę. Tam wstąpił do Armii Krajowej, walczył z okupantem oraz stał się członkiem egzekutywy – wykonywał wyroki śmierci na agentach, kolaborantach. Po wejściu wojsk ZSRR do Polski był poszukiwany przez NKWD. Z tego też powodu musiał się ukrywać. Chociaż został schwytany, to po pewnym czasie udało mu się uciec. Zatrzymano go jednak ponownie w Czechosłowacji. Na wolność wyszedł dopiero po ośmiu latach w 1955 toku. W trakcie pobytu w więzieniu urodziła mu się córka, a po wyjściu na wolność syn – ociec Mentzena. 

Sławomir Mentzen nie czuje żadnego związku ze starszym bratem Józefa Janem, który po wybuchu II wojny światowej poczuł się całkowicie Niemcem – właśnie dlatego też jego bliscy zaczęli na niego wołać „Hans”. W 1941 roku został powołany do Wehrmachtu, po czym wysłano go na front wschodni, gdzie walczył na Krymie. Następnie w 1944 r. trafił do Alzacji na froncie zachodnim. Jego jednostkę wycofano do Bawarii, gdzie trafił do niewoli amerykańskiej. Po wojnie pod sam koniec 1945 r. Jan wrócił do Polski. Po kilku miesiącach pobytu w kraju został skazany na 4 lata więzienia za udział w „Selbstschutz i SA, a także za przemoc względem ludności polskiej, obelżywe słowa i donosy”. Z więzienia wyszedł w 1949 r., a następnie wyjechał do RFN – po czym słuch o nim zaginął. „Nie bardzo miałem wpływ na to, co robił brat mojego dziadka, więc niezbyt się tu poczuwam do jakiejkolwiek winy. Mój dziadek był według mnie bohaterem, a jego brat kanalią” – tak pisał o złożonej historii swojej rodziny Sławomir Mentzen w mediach społecznościowych. Mentzen nigdy nie poznał swojego dziadka, który zmarł cztery lata przed jego narodzinami.

Praktykujący katolik z krytycznym stosunkiem do instytucjonalnego Kościoła

.Sławomir Mentzen to zadeklarowany katolik. Wielokrotnie podkreślał szacunek do społecznej nauki Kościoła. Jest zdecydowanym przeciwnikiem aborcji. Chociaż nie jeden raz stawał w obronie Kościoła, to nie ma bezkrytycznego stosunku do jego instytucjonalnej strony. Nie należy do tego grona wiernych, którzy ocenialiby 11 lat pontyfikatu papieża Franciszka pozytywnie. „Co do Kościoła, myślę, że mam podobnie krytyczne zdanie jak ty. Naprawdę. Obecnego papieża — Franciszka — w zasadzie nie trawię. Nazwałem go południowoamerykańskim komunistą. Nie zgadzam się z nim w wielu sprawach. Uważam, że Kościół kilkadziesiąt lat temu po Soborze Watykańskim II popełnił olbrzymi błąd. Odszedł wtedy od swoich zasad” –  stwierdził Sławomir Mentzen w rozmowie prowadzonej w podcaście „WojewódzkiKędzierski”.

Konserwatysta, zwolennik wolnego rynku (jest przy tym jednak przeciwnikiem libertarianizmu), krytyk polityki „otwartych drzwi” – w tym kontekście, w szczególności od niedawna, Mentzen zwraca uwagę, że nie tylko nielegalna imigracja jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa zwykłych Polaków, ale również niekontrolowana masowa imigracja zarobkowa. Za jeden z największych błędów Unii Europejskiej ostatnich lat uznaje Zielony Ład. „Zielony Ład to upadek europejskiego przemysłu i rolnictwa, utrata dobrych miejsc pracy, wzrost kosztów prądu i kosztowne przymusowe remonty. Polska rozwinęła się dzięki ciężkiej pracy Polaków, nie chcemy żeby Zielony Ład znowu wpędził nas w biedę!” – pisał na Platformie „X” polityk.

Sławomir Mentzen 2025

.Znaczący skok w rozpoznawalności przyniosło Sławomirowi Mentzenowi tworzenie materiałów na platformie społecznościowej TikTok, w których krytykował politykę gospodarczą rządów PiS, którą utożsamiał z wysokimi podatkami, przerośniętą biurokracją – w tym kontekście szczególnie negatywnie oceniał Polski Ład – a także Unię Europejską (głównie odnosząc się przy tym do kierunku w którym ta instytucja zmierza) i inne partie polityczne, w tym przede wszystkim Koalicję Obywatelską i Lewicę. W swoich filmikach promował za to wolność gospodarczą, wprowadzenie uproszczeń podatkowych, jak i niskich podatków.   

W styczniu 2023 r. stał się najpopularniejszym polskim politykiem publikującym treści na tym medium, osiągając w sumie 40,29 mln wyświetleń za ten miesiąc. To za sprawą m.in. sukcesu odniesionego w latach 2021-2023 na TikToku stał się jednym z pierwszoplanowych polityków Konfederacji, chociaż i w latach 2019-2020 był znanym politykiem – acz wówczas głównie wśród zdecydowanych sympatyków tej formacji. Sławę przyniosły mu także oryginalne akcje znane jako „Piwo z Mentzenem”, będące spotkaniami promującymi nie tylko światopogląd i poglądy gospodarcze, politycznego Sławomira Mentzena, ale także jego browar – gdyż to właśnie piwo produkowanego przez jego własną firmę jest na nich sprzedawane.

Do TikToka jego działalność w social mediach jednak się nie ogranicza, gdyż jest również jednym z aktywniejszych polityków na platformie „X” (dawniej znanej jako „Twitter”). Jego profil na tym portalu społecznościowym na początku czwartego kwartału 2024 r. obserwuje ponad pół miliona osób. Dokładnie taką samą popularnością cieszy się strona polityka na Facebooku. Mentzen prowadzi również kanał na YouTube, na którym to obecnie prowadzi program „Mentzen Grilluje”.

Jeden z najbogatszych posłów

.Szacunkowa wartość netto majątku Sławomira Mentzena z października 2023 r. wynosi około 49,1 mln zł i składa się z różnych aktywów, takich jak: gotówka, nieruchomości, kryptowaluty, nieruchomości i udziały w przedsiębiorstwach. Potwierdzają to oświadczenia majątkowe z których wynika, że pochodzący z Torunia polityk dysponuje zasobami pieniężnymi wynoszącymi odpowiednio 702 tys. złotych, 15 tys. euro, 1,5 tys. dolarów amerykańskich, 165 funtami brytyjskimi. Oprócz tego jest właścicielem bitcoinów, które są warte niemal 5 milionów złotych (4,9 mln). Posiada też papiery wartościowe, wśród których znajdują się akcje: Mirbudu, Pure Biologics, Figene Capital. Wraz z żoną jest właścicielem kilku nieruchomości: domu o powierzchni 370 m2 o szacowanej wartości 3,5 mln zł, domu o powierzchni 125 m2 o wartości 875 tys. zł oraz mieszkania o powierzchni 107 m2 o wartości 750 tys. zł. Oprócz tego dysponuje także dwoma samochodami o łącznej wartości 640 tys. zł.

Mentzen nie jest zawodowym posłem (co oznacza, że nie pobiera uposażenia poselskiego). „Przyznaję, nie stać mnie na bycie posłem, na życie z pensji poselskiej. Być może ta kwota powinna być znacznie wyższa, ale są też pewne zagrożenia” – stwierdził polityk w rozmowie z Kubą Wojewódzkim i Piotrem Kędzierskim. Jak dowodził przedsiębiorca z pensji posła nie mógłby się utrzymać.

.W listopadzie 2024 r. specjalista od podatków i rachunkowości ukończy 38 lat. W drugiej połowy lat 10. odnalazł się także w roli publicysty i od 2017 roku pisał teksty dla prawicowego dwumiesięcznika społeczno-politycznego „Magna Polonia”, a później także dla portalu konserwatyzm.pl. Jest autorem kilku książek dotyczących polskiego życia politycznego, ekonomii, podatków, polityki gospodarczej Napisane przez niego pozycje to: „I kto tu jest szurem?”, „Sanacja plus”, „Filozofia XD”, „Tak trzeba żyć”. Kilka kwestii ma dobrze przemyślanych, czy to jednak wystarczy, by w wyborach prezydenckich 2025 r. wejść do drugiej tury i powalczyć o prezydenturę Polski? Na razie sondaże prezydenckie 2025 szanse Sławomira Mentzena oceniają na kilka procent. Z czasem, bliżej wyborów prezydenckich 2025 roku – dowiemy się więcej.

Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 września 2024