Już trzydzieści nazwisk w wyborach prezydenckich 2025

Wybory prezydenckie w Polsce 2025, kandydaci w wyborach prezydenckich 2025, kiedy wybory prezydenckie w Polsce, data wyborów prezydenckich w Polsce

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w maju 2025 roku. Najbardziej prawdopodobna pierwsza tura wyborów, które wskażą następcę Andrzeja Dudy to 18 maja 2025 r. Zarówno obóz konserwatywny, stworzony wokół Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego, jak i obóz progresywny, zbudowany wokół Donalda Tuska, pracują nad wskazaniem swoich kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 r. Poza tymi dwoma obozami plasują się kandydaci ponadpartyjni.

Potencjalni kandydaci w wyborach prezydenckich 2025 r.

.Jako pierwszy najpełniejszą listę kandydatów branych pod uwagę w wyścigu prezydenckim w Polsce w maju 2025 r. opublikował tygodnik „Gazeta na Niedzielę”. Kto startuje w wyborach prezydenckich w Polsce 2025, kto start rozważa, kto jest namawiany do startu? Oto lista – w kolejności alfabetycznej -startujących w wyborach prezydenckich w Polsce 2025 r, zgłaszanych bądź to przez kandydatów, bądź przez środowiska polityczne i liderów opinii:

  1. Rajmund ANDRZEJCZAK
  2. Magdalena BIEJAT
  3. Mariusz BŁASZCZAK
  4. Tobiasz BOCHEŃSKI
  5. Zbigniew BOGUCKI
  6. Krzysztof BOSAK
  7. Przemysław CZARNEK
  8. Agnieszka DZIEMIANOWICZ BĄK
  9. Krzysztof GAWKOWSKI
  10. Dorota GAWRYLUK
  11. Szymon HOŁOWNIA
  12. Klaudia JACHIRA
  13. Patryk JAKI
  14. Władysław KOSINIAK-KAMYSZ
  15. Marek MAGIEROWSKI
  16. Sławomir MENTZEN
  17. Piotr MILOWAŃSKI
  18. Mateusz MORAWIECKI
  19. Arkadiusz MULARCZYK
  20. Karol NAWROCKI
  21. Barbara NOWACKA
  22. Piotr NOWAK
  23. Kacper PŁAŻYŃSKI
  24. Jacek SIEWIERA
  25. Radosław SIKORSKI
  26. Krzysztof STANOWSKI
  27. Dominik TARCZYŃSKI
  28. Rafał TRZASKOWSKI
  29. Donald TUSK
  30. Maciej WILK

Wybory prezydenckie – kto może być kandydatem?

.Kandydaci w wyborach prezydenckich muszą spełnić następujące warunki zapisane w art. 127 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w art. 11 § 1 pkt 3 Kodeksu wyborczego, czyli:

  • posiada obywatelstwo polskie,
  • najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat,
  • korzysta z pełni praw wyborczych do Sejmu;

Państwowa Komisja Wyborcza w toku procedury dopuszczenia do wyborów sprawdza dokumenty potwierdzające wskazane w oświadczeniu o wyrażeniu zgody na kandydowanie: wykształcenie kandydata, wykonywany zawód i miejsce pracy oraz przynależność do partii politycznej. PKW sprawdza, czy kandydat nie był skazany prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego w tym przestępstwo skarbowe (art. 127 ust. 3 w związku z art. 99 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i art. 11 § 2 pkt 1 Kodeksu wyborczego). PKW, na podstawie informacji przesyłanej przez sąd sprawdza także, czy kandydat nie utracił prawa wybieralności z uwagi na wydanie wobec niego prawomocnego orzeczenia sądu w związku ze złożeniem nieprawdziwego oświadczenia lustracyjnego (art. 11 § 2 pkt 2 Kodeksu wyborczego).

Do zgłoszenia kandydata na prezydenta dołącza się wykaz obywateli popierających kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, sporządzony według wzoru określonego w art. 303 § 1 pkt 3 Kodeksu wyborczego. Czynności sprawdzające obejmują wykaz obywateli popierających kandydata dołączony do zgłoszenia oraz tę część wykazu załączonego do zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego, która stanowiła nadwyżkę ponad ustawowe minimum 1 000 podpisów i nie została policzona. Sprawdzanie podpisów prowadzi się do chwili ustalenia, że liczba prawidłowo złożonych podpisów osiągnęła 100 000.

Kto będzie kandydatem obozu rządzącego?

.Jeszcze niedawno odpowiedź wydawała się oczywista. Premier Donald TUSK wydawał się być najsilniejszym kandydatem obozu rządzącego. Jako „przedskoczek” wyborów prezydenckich 2025 r. był wskazywany Rafał TRZASKOWSKI, prezydent Warszawy, bardzo dobrze rozpoznawany przez mieszkańców stolicy, który jednak relatywnie słabo radzi sobie na poziomie ogólnokrajowym. Wraz z nim wskazywany był Radosław SIKORSKI, z większym doświadczeniem w pełnieniu funkcji państwowych, doświadczeniem, wiedzą, relacjami w najważniejszych stolicach świata.

Ostatnio jednak Paweł Zalewski z Polska 2025 Szymona HOŁOWNI zasugerował, że jeśli obóz rządowy ma wystawiać jednego kandydata w wyborach prezydenckich, to powinien nim zostać nie Donald TUSK, lecz Szymon HOŁOWNIA. Wypowiedź ta daje szansę na powrót kandydatur Władysława KOSINIAKA-KAMYSZA – lidera ludowców, a także Krzysztofa GAWKOWSKIEGO – lidera Lewicy.

Najbardziej przewidywany wariant to doprowadzenie do prawyborów wewnątrz bądź to Platformy Obywatelskiej (Rafał TRZASKOWSKI vs. Radosław SIKORSKI), bądź szerzej z kandydatami całego obozu rządowego, a następnie tuż przed zamknięciem list wyborczych wskazanie najsilniejszego kandydata tego obozu, a więc premiera Donalda TUSKA.

Kto będzie kandydatem, który przejmie schedę po Andrzeju Dudzie?

.Kandydat obozu centroprawicowego, współtworzonego przez Andrzeja Dudę i Jarosława Kaczyńskiego, zostanie wskazany w początkach 2025 r. Za najsilniejszego kandydata, z dobrym odbiorem nie tylko wśród wyborców PiS, ale także innych partii politycznych zarówno centrum, jak i prawej strony, uznawany jest Karol NAWROCKI. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej w wewnętrznych analizach wewnątrz obozu konserwatywnego zyskuje pozycję równą byłemu premierowi Mateuszowi MORAWIECKIEMU.

Zgoda środowisk Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy wydaje się możliwa na rzecz wskazania wspólnego kandydata tego obozu w wyborach prezydenckich 2025 r. Nie wydaje się jednak, aby mogło stać się to przed rozstrzygnięciem wyborów prezydenckich w USA.

Wybory prezydenckie – kto będzie kandydatem spoza układu partyjnego?

.Kandydaci spoza układu partyjnego mają o wiele trudniej w tych wyborach, głównie za sprawą braku aktywu partyjnego, ale także braku środków finansowych, którymi dysponują partie polityczne. Wybory prezydenckie są bowiem także trudnym sprawdzianem zdolności organizacyjnych, choćby jeśli chodzi o zebranie podpisów wymaganych do wpisania kandydata na listę wyborczej. Z drugiej strony, kandydaci spoza układu partyjnego odbierani są zwykle przez wyborców jako kandydaci „większej świeżości”, „bardziej autentyczni”, „tacy jak my”. Szczególnie, jeśli mogą wykazać się propaństwowymi dokonaniami lub pasją na rzecz Polski. W czołówce tej grupy kandydatów – mimo że wciąż nie potwierdzili swojej chęci startu w wyborach parlamentarnych – są: Dorota GAWRYLUK, Maciej WILK, Krzysztof STANOWSKI.

Data wyborów prezydenckich 2025 w Polsce

.Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Polsce w 2025 roku zostanie podana przez Marszałka Sejmu. Zgodnie z zapisami prawa, data wyborów prezydenckich zostaje ustalona na nie wcześniej niż 100 dni i nie później niż 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Najbardziej prawdopodobną datą pierwszej tury wyborów prezydenckich jest 18 maja 2025 r. Druga tura wyborów prezydenckich będzie miała miejsce 1 czerwca 2025 r., a więc w dwa tygodnie po pierwszej turze, o ile rzecz jasna żaden z kandydatów nie otrzyma wymaganej liczby głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Poza datą 18 maja 2025 r. możliwe jest przeprowadzenie pierwszej tury wyborów prezydenckich również w dniach 4 i 11 oraz 25 maja 2025 roku.

Arkadiusz Jordan

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 września 2024