Stan zdrowia papieża Franciszka stabilny, niewielka poprawa

Stan zdrowia papieża Franciszka

Stan zdrowia papieża Franciszka, hospitalizowanego od 14 lutego z powodu obustronnego zapalenia płuc, pozostaje stabilny, z zauważalną stopniową poprawą – poinformował Watykan w najnowszym komunikacie.

Stan zdrowia papieża jest stabilny

.Watykańskie biuro prasowe podkreśliło w porannym komunikacie, że stabilizacja stanu zdrowia papieża Franciszka jest potwierdzona zarówno wynikami badań krwi, jak i oceną kliniczną oraz dobrą reakcją na terapię farmakologiczną. Jednakże, ze względu na złożoność obrazu klinicznego oraz poważny stan zapalny stwierdzony podczas hospitalizacji, konieczne będzie kontynuowanie terapii farmakologicznej w warunkach szpitalnych przez kolejne dni. Zbyt wcześnie także na to, aby zmieniać prognozy czy budować nowe scenariusze Franciszek pozostanie w szpitalu, a kwestie dotyczące stanu jego zdrowia mogą się radykalnie zmieniać w związku z wiekiem papieża.

Czy stan zdrowia papieża uniemożliwia mu pełnienie funkcji?

.Pomimo hospitalizacji, papież Franciszek pozostaje zaangażowany w życie Kościoła, a stan zdrowia papieża Franciszka jest stabilny. Nie słyszy się już informacji o stanie krytycznym. W miniony poniedziałek uczestniczył zdalnie w rekolekcjach wielkopostnych Kurii Rzymskiej, łącząc się z Aulą Pawła VI, gdzie odbywają się wielkopostne rekolekcje. Ponadto został poinformowany o powodziach w mieście Bahia Blanca w Argentynie, wyrażając swoją bliskość z poszkodowanymi i zapewniając o modlitwie.

Wierni z całego świata nieustannie także okazują wsparcie dla papieża, gromadząc się przed Polikliniką Gemelli w Rzymie. Na dziedzińcu szpitala, przy pomniku Jana Pawła II, pozostawiają świeczki z wizerunkiem Franciszka, różańce, karteczki z życzeniami powrotu do zdrowia oraz rysunki dzieci. Franciszek w swoich apartamentach na 10. piętrze Polikliniki Gemelli przyjmuje tylko najbliższych współpracowników, takich jak kard. Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu.

Najdłuższa hospitalizacja pontyfikatu

.Obecna hospitalizacja jest najdłuższą w trakcie pontyfikatu Franciszka. Włoskie media, powołując się na ekspertów, wskazują, że leczenie oraz późniejsza rekonwalescencja mogą potrwać długo. W związku z tym, papież prawdopodobnie będzie musiał ograniczyć intensywność swojej działalności po powrocie do Watykanu. W obliczu zaś zbliżającej się 12. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową, przypadającej 13 marca, papież Franciszek prawdopodobnie spędzi ten dzień w szpitalu, kontynuując leczenie i rehabilitację.

Watykan nie podał jeszcze terminu możliwego wypisu papieża ze szpitala, podkreślając konieczność kontynuacji terapii w warunkach szpitalnych. Wierni na całym świecie kontynuują modlitwy o jego szybki powrót do zdrowia.

z Rzymu, Michał Kłosowski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 marca 2025