Stany Zjednoczone apelują do Chin o wspólną walkę ze zmianami klimatu

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen, przebywająca w Chinach z czterodniową wizytą, zaapelowała w sobotę do władz w Pekinie o wspólną walkę ze zmianami klimatu i globalnym ociepleniem. Yellen podkreśliła, że na USA i Chinach, które emitują najwięcej gazów cieplarnianych na świecie, spoczywa wyjątkowa odpowiedzialność w tej sprawie.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen, przebywająca w Chinach z czterodniową wizytą, zaapelowała w sobotę do władz w Pekinie o wspólną walkę ze zmianami klimatu i globalnym ociepleniem. Yellen podkreśliła, że na USA i Chinach, które emitują najwięcej gazów cieplarnianych na świecie, spoczywa wyjątkowa odpowiedzialność w tej sprawie.

Walka ze zmianami klimatu

.W wygłoszonym przemówieniu podczas spotkania w formacie okrągłego stołu w Pekinie z chińskimi ekspertami finansowymi, Yellen wezwała Chiny do wsparcia utworzonego pod przewodnictwem USA Funduszu Zielonego Klimatu (Green Climate Fund). Sekretarz skarbu USA podkreślała, że walka ze zmianami klimatu jest szczególnie ważna.

Fundusz ma wspierać kraje rozwijające się w wysiłkach zmierzających do przystosowania się do zmian klimatycznych i złagodzenia ich skutków.

„Jako dwa państwa emitujące najwięcej gazów cieplarnianych i inwestujące najwięcej w odnawialne źródła energii, ciąży na nas wspólna odpowiedzialność – bowiem mamy zarazem największe możliwości – do przewodzenia w tej walce” – powiedziała Ylellen.

Emisja dwutlenku węgla rośnie

.Reuter podkreśla, że między Chinami i USA nie ma formalnej współpracy w walce ze zmianami klimatu od czasów administracji prezydenta Donalda Trumpa. Chiny na krótko zawiesiły wszelkie rozmowy z Waszyngtonem na ten temat po wizycie byłej przywódczyni Demokratów w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie.

Chiny są obecnie czołowym inwestorem w energię słoneczną i największym producentem paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych na świecie. Mimo to ich emisja dwutlenku węgla wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym w pierwszym kwartale br. o 4 proc.

USA inwestują miliardy dolarów w walkę ze zmianami klimatu, ale – według Międzynarodowej Agencji ds. Energii – również im nie udało się zahamować wzrostu emisji gazów cieplarnianych.

Walka ze zmianami klimatu i sprawiedliwość dystrybutywna

.Według badań obywatele często uważają, że sprawiedliwy podział kosztów klimatycznych jest ważniejszy niż szybka redukcja emisji CO2. Najwyższy czas stworzyć mechanizmy mające na celu wczesne i systematyczne rozwiązywanie tej kwestii – piszą na łamach „Wszystko co Najważniejsze” prof. Suzanne HULSCHER, Annick de VRIES i Victor TOOM

W tekście pod tytułem „Niezbędny jest uczciwy podział kosztów klimatycznych” autorzy podkreślają, że „chociaż nie można wiarygodnie oszacować dokładnych kwot, nie ma wątpliwości, że w najbliższej przyszłości „koszty klimatyczne” znacznie wzrosną. Obecnie podejmowane są w tej kwestii coraz intensywniejsze działania polityczne, a skutki zmian klimatycznych będą odczuwalne bardziej niż dotychczas. Ważne jest, aby koszty klimatyczne były rozłożone sprawiedliwie. Ich niesprawiedliwy podział drastycznie obniża poparcie społeczne dla każdej dobrej polityki klimatycznej, w tym transformacji energetycznej”.

PAP/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 lipca 2023