Teleskop Hubble'a uchwycił galaktykę spiralną w gwiazdozbiorze Ryb

NGC 105

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną oznaczoną jako NGC 105, znajdującą się w gwiazdozbiorze Ryb.

.Jak tłumaczą badacze z NASA, to spektakularne zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę spiralną NGC 105, znajdującą się w odległości około 215 milionów lat świetlnych do Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Ryb. Chociaż wygląda na to, że NGC 105 wbija się krawędzią w sąsiednią galaktykę, jest to tylko, jak podkreślają astronomowie, kwestia perspektywy. Wydłużony kosmiczny sąsiad jest w rzeczywistości znacznie bardziej odległa. Postrzeganie tych obiektów jest zależne od ziemskiej perspektywy i często może wydawać się mylne. Dobrym tego przykładem są konstelacje. Gwiazdy tworzące konstelacje znajdują się w bardzo różnych odległościach od naszej planety. Wydają się one tworzyć specyficzne wzory, ponieważ są ustawione wzdłuż tej samej linii wzroku, podczas gdy obserwator w innej części galaktyki widziałby ich inne ułożenie w przestrzeni.

Fot. ESA/Hubble & NASA, D. Jones, A. Riess et al.

.Obserwacje przeprowadzone za pomocą kamery Wide Field Camera 3, na pokładzie Teleskopu Hubble’a, w ramach, których powstał obraz pochodzą z ogromnej kolekcji pomiarów badających pobliskie galaktyki, które zawierają dwa fascynujące zjawiska astronomiczne – Cefeidy (gwiazdy zmienne pulsujące) i eksplozje supernowych. Choć te dwa zjawiska mogą wydawać się niezwiązane ze sobą – jedno z nich to specjalna klasa gwiazd pulsujących, a drugie to eksplozja spowodowana katastrofalną śmiercią masywnej gwiazdy – astronomowie wykorzystują oba do pomiaru ogromnych odległości do obiektów w kosmosie. Zarówno cefeidy, jak i supernowe mają bardzo przewidywalne jasności. Naukowcy używają ich jako punktów w przestrzeni do określania odległości, porównując jasność tych obiektów z Ziemi z ich rzeczywistą jasnością. NGC 105 zawiera zarówno supernowe, jak i cefeidy, dając badaczom możliwość skalibrowania tych dwóch technik pomiaru odległości względem siebie.

Ryby (łac. Pisces) są dużym, czternastym co do wielkości gwiazdozbiorem zodiakalnym nieba północnego, znajdującym się w pobliżu równika niebieskiego. W Polsce konstelacja jest widoczna jesienią. Liczba gwiazd widocznych w niej gołym okiem wynosi około 75. Ryby są jednym z najbledszych gwiazdozbiorów Zodiaku. Konstelacja oprócz kilku interesujących gwiazd podwójnych zawiera w sobie liczne galaktyki.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 kwietnia 2025
Fot. ESA/Hubble & NASA, D. Jones, A. Riess et al.