Teleskop Hubble'a uchwycił galaktykę w gwiazdozbiorze Herkulesa

LEDA 58109

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę oznaczoną jako LEDA 58109, znajdującą się w gwiazdozbiorze Herkulesa.

.Jak tłumaczą badacze z NASA, jasny obraz z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia wiele galaktyk – najbardziej widoczną jest LEDA 58109 – samotna galaktyka w prawym górnym rogu. LEDA 58109 jest otoczona przez dwa inne obiekty w lewym dolnym rogu – galaktykę z aktywnym jądrem (AGN) o nazwie SDSS J162558.14+435746.4, która częściowo przesłania galaktykę SDSS J162557.25+435743.5, która wydaje się wystawać na prawo zza jej niezwykle jasnego centrum.

Fot. ESA/Hubble & NASA, W. Keel

.Klasyfikacja galaktyk, jak opisują astronomowie, jest czasami przedstawiana jako coś w rodzaju dychotomii – galaktyki spiralne i eliptyczne. Jednak różnorodność tych obiektów kosmicznych na zdjęciu sama w sobie podkreśla jak złożone mogą być i łączyć w sobie różne cechy, mogą one zwierać szczególnie jasne jądra, a ich kształt może wymykać się podstawowym rozróżnieniom.

Przedstawiona tutaj próbka galaktyk ilustruje również dużą różnorodność nazw galaktyk –niektóre są stosunkowo krótkie, jak LEDA 58109, a niektóre są bardzo długie i trudne, jak dwie galaktyki po lewej stronie. Wynika to z różnorodności systemów katalogowania obiektów niebieskich na nocnym niebie. Żaden spis nie jest wyczerpujący i obejmują one pokrywające się obszary nieba, więc wiele galaktyk należy do kilku różnych katalogów. Na przykład galaktyka po prawej stronie to LEDA 58109 w bazie danych galaktyk LEDA, ale jest również znana jako MCG+07-34-030 w katalogu galaktyk MCG i SDSS J162551.50+435747.5 w katalogu galaktyk SDSS – tym samym katalogu, który zawiera również dwie galaktyki po lewej stronie.

Herkules (łac. Hercules) jest gwiazdozbiorem nieba północnego, jest piąty co do wielkości i był znany już w starożytności. Nazwa pochodzi od imienia mitologicznego herosa Herkulesa. Jak tłumaczą badacze, łatwo rozpoznać ten gwiazdozbiór po charakterystycznym czworoboku tworzącym tułów Herkulesa. W Polsce jest widoczny od wiosny do jesieni. Liczba gwiazd dostrzegalnych w nim gołym okiem wynosi około 140.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 lutego 2025
Fot. ESA/Hubble & NASA, W. Keel