Teleskop Hubble'a uchwycił gromadę galaktyk w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy

Abell 1351

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali gromadę galaktyk oznaczoną jako Abell 1351, znajdującą się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.

.Jak tłumaczą badacze z NASA, na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a znajduje się masywna gromada galaktyk, zwana Abell 1351. Została ona uchwycona za pomocą kamer Wide Field Camera 3 i Advanced Camera for Surveys. Struktura ta znajduje się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.

Fot. ESA/Hubble & NASA, H. Ebeling

.Obraz jest wypełniony smugami światła, które w rzeczywistości są odległymi galaktykami. Ich szczególny wygląd jest wynikiem soczewkowania grawitacyjnego, zjawiska astrofizycznego, które występuje, gdy masywne ciało niebieskie, takie jak gromada galaktyk, zniekształca czasoprzestrzeń na tyle, aby wpłynąć na ścieżkę światła przechodzącego przez nie, prawie tak, jakby światło przechodziło przez gigantyczną soczewkę szkła powiększającego. Soczewkowanie grawitacyjne występuje w dwóch odmianach – silnej i słabej – i obie mogą pomóc astronomom określić rozkład masy w zakrzywiającej gromadzie galaktyk, takiej jak Abell 1351.

Obserwacja była częścią przeglądu astronomicznego, który zawierał zdjęcia niektórych z najbardziej masywnych gromad galaktyk. Ten spis pozwolił na uchwycenie interesujących zjawisk astrofizycznych, takich jak silne soczewkowanie grawitacyjne, a także przykłady szybkiej ewolucji galaktyk.

Wielka Niedźwiedzica (łac. Ursa Major) jest gwiazdozbiorem okołobiegunowym nieba północnego, a zarazem trzecią co do wielkości konstelacją na niebie. W Polsce jest widoczna przez cały rok. Liczba gwiazd widoczna w niej gołym okiem wynosi około 125. Siedem najjaśniejszych gwiazd, często niesłusznie utożsamianych z Wielką Niedźwiedzicą, ponieważ stanowią tylko część gwiazdozbioru, tworzy charakterystyczny i łatwy do odszukania na niebie układ Wielkiego Wozu. Oś tylnych kół, Wielkiego Wozu, wskazuje na położoną tuż obok bieguna niebieskiego Gwiazdę Polarną, pełniącą w przeszłości ważną rolę w orientacji na niebie.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 kwietnia 2025
Fot. ESA/Hubble & NASA, H. Ebeling