Teleskop Hubble'a uchwycił parę oddziałujących galaktyk w gwiazdozbiorze Andromedy

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali parę oddziałujących galaktyk oznaczoną jako Arp 273, znajdującą się w gwiazdozbiorze Andromedy.
.Jak tłumaczą badacze z NASA, obraz z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia parę oddziałujących ze sobą galaktyk o nazwie Arp 273, znajdującą się 300 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Andromedy.

.Większa z galaktyk spiralnych wchodzących w skład Arp 273, znana jako UGC 1810, posiada zniekształcony dysk, co spowodowało pływowe przyciąganie grawitacyjne obiektu towarzyszącego, znanego jako UGC 1813. Niebieskie punkty w jej górnym ramieniu wskazują na istnienie gromad jasnych i gorących młodych gwiazd. Te masywne obiekty świecą intensywnie w świetle ultrafioletowym.
Mniejsza galaktyka towarzysząca, zdaniem astronomów, wykazuje wyraźne oznaki intensywnej formacji gwiazd w swoim jądrze, być może wywołanej spotkaniem ze swoją towarzyszką.
Seria niezwykłych spiralnych wzorów w dużej galaktyce jest oznaką interakcji. Duże zewnętrzne ramię wygląda częściowo jak pierścień, co ma miejsce, gdy oddziałujące galaktyki faktycznie przechodzą przez siebie. Sugeruje to, że mniejszy towarzysz przewędrował przez UGC 1810, ale nie przez jej centrum. Wewnętrzny zestaw ramion spiralnych jest silnie wypaczony poza płaszczyzną, a jedno z nich przechodzi za wybrzuszeniem i powraca z drugiej strony. W jaki sposób te dwa wzory spiralne łączą się ze sobą, wciąż nie zostało dokładnie zbadane przez naukowców.
Andromeda (łac. Andromeda) to duży i wyrazisty gwiazdozbiór nieba północnego, 19. co do wielkości. Znalazła się on w grupie 48 konstelacji wymienionych przez Ptolemeusza. Razem z takimi gwiazdozbiorami jak Kasjopeja, Cefeusz, Perseusz, Wieloryb, Woźnica, Jaszczurka i Trójkąt, tworzy rodzinę konstelacji Perseusza. W Polsce gwiazdozbiór jest widoczny od lata do zimy, a najlepiej obserwować go jesienią. Liczba gwiazd dostrzegalnych gołym okiem wynosi około 100.
.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Oprac. EG