Teleskop Hubble'a uchwycił parę oddziałujących galaktyk w gwiazdozbiorze Żyrafy

IC 2184

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili parę oddziałujących galaktyk oznaczoną jako IC 2184, znajdującą się w gwiazdozbiorze Żyrafy.

.Jak tłumaczą badacze z NASA, struktura przypominająca literę „V” to w rzeczywistości dwa oddzielne obiekty – para oddziałujących ze sobą galaktyk znanych jako IC 2184. Obydwie galaktyki są oddalone o około 162 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w słabym północnym gwiazdozbiorze Żyrafy i na obrazie przypominają one jasne smugi światła otoczone widmowymi kształtami ich ogonów pływowych.

Fot. NASA/ESA

.Ogony pływowe to cienkie, to jak opisują astronomowie, wydłużone strumienie gazu, pyłu i gwiazd, które rozciągają się od galaktyki w przestrzeń kosmiczną. Powstają one, gdy galaktyki oddziałują ze sobą grawitacyjnie, a materia jest odcinana od zewnętrznych krawędzi każdego z ciał i wyrzucana w przestrzeń w przeciwnych kierunkach, tworząc dwa ogony. Te prawie zawsze wydają się zakrzywione, więc gdy naukowcy obserwują je jako stosunkowo proste, jak na obrazie z Hubble’a, sugerujące to, że galaktyki są widoczne z boku.

Obraz pokazuje również błyski jasnego niebieskiego koloru, wskazujące na gorące regiony, w których zderzające się obłoki gazu, w których trwa intensywne tworzenie się gwiazd. Obraz składa się z obserwacji w świetle widzialnym i podczerwieni z kamery Wide Field and Planetary Camera 2 na pokładzie Teleskopu Hubble’a.

Żyrafa (łac. Camelopardalis) zwana też Wielbłądem jest 18. co do wielkości, gwiazdozbiorem okołobiegunowym nieba północnego pomiędzy Gwiazdą Polarną a Woźnicą. W Polsce jest widoczna przez cały rok. Liczba gwiazd widocznych w niej gołym okiem wynosi około 50. Najjaśniejszą gwiazdą gwiazdozbioru Żyrafy jest Beta (β) Camelopardalis, która jest większym składnikiem układu podwójnego.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 marca 2025
Fot. NASA/ESA