Teleskop Hubble'a uchwycił szczególną galaktykę spiralną w gwiazdozbiorze Panny

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę oznaczoną jako NGC 4388, znajdującą się w gwiazdozbiorze Panny.
.Jak tłumaczą badacze z NASA, w gwiazdozbiorze Panny występuje wiele niezwykłych galaktyk, częściowo ze względu na obecność w tej części nieba masywnego i grawitacyjnie związanego zbioru ponad 1300 z nich zwanego Gromadą w Pannie. Jeden szczególny członek tej kosmicznej grupy – NGC 4388, został uchwycony na zdjęciu, przez niezwykle czułą kamerę Wide Field Camera 3 (WFC3) na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

.Znajdująca się w odległości około 60 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, NGC 4388 doświadcza niektórych z mniej pożądanych efektów związanych z byciem częścią tak masywnej struktury. Przechodzi ona transformację i przybiera ona niecodzienny kształt.
Podczas gdy peryferia galaktyki wydają się gładkie i pozbawione cech charakterystycznych, co jest klasyczną cechą galaktyki eliptycznej, jej centrum wykazuje niezwykłe pasy pyłu zamknięte w dwóch symetrycznych ramionach spiralnych, które wyłaniają się ze świecącego jądra galaktyki – jednej z cech galaktyki spiralnej. Wewnątrz ramion, plamki jasnego błękitu oznaczają lokalizacje młodych gwiazd, wskazując, że NGC 4388 była gospodarzem formowania się nowych gwiazd.
Pomimo swojego szczególnego kształtu, NGC 4388 została sklasyfikowana przez astronomów jako galaktyka spiralna. Badacze uważają, że jej niezwykła kombinacja cech została spowodowana interakcjami pomiędzy nią i innymi galaktykami w gromadzie w Pannie. Interakcje grawitacyjne – od zderzeń czołowych, po wpływy pływowe, fuzje i galaktyczny kanibalizm – mogą być niszczycielskie dla galaktyk i ich kształtu. Podczas gdy niektóre mogą mieć na tyle szczęścia, by po prostu ucierpieć z powodu zniekształconego ramienia spiralnego lub nowo wywołanej fali formowania się gwiazd, w innych ich struktura i zawartość pozostają całkowicie i nieodwracalnie zmienione.
Panna (łac. Virgo) jest gwiazdozbiorem zodiakalnym, który był już znany w starożytności. Rozciąga się po obu stronach równika niebieskiego, między Lwem i Wagą. Jest to największy gwiazdozbiór zodiakalny i drugi co do wielkości gwiazdozbiór na niebie (mniejszy tylko od Hydry). W Polsce jest widoczny wiosną. Liczba gwiazd możliwych do zobaczenia w nim gołym okiem wynosi około 95. W gwiazdozbiorze Panny znajduje się najwięcej galaktyk na całym niebie.
.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Oprac. EG