Teleskop Hubble'a zobrazował mgławicę planetarną w gwiazdozbiorze Łabędzia

Kohoutek 4-55

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili mgławicę planetarną oznaczoną jako Kohoutek 4-55, znajdującą się w gwiazdozbiorze Łabędzia.

.Jak tłumaczą badacze z NASA, na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a widoczna jest mgławica planetarna znana jako Kohoutek 4-55 (K 4-55). Jest to jeden z obiektów tego typu, który został nazwany na cześć swojego odkrywcy, czeskiego astronoma Lubosa Kohoutka. Mgławice planetarne pomimo swojej mylącej nazwy nie mają nic wspólnego z planetami, to obłoki gazu i pyłu powstałe z zewnętrznych warstw gwiazdy kończącej etap syntezy jądrowej w swoim wnętrzu.

Fot. ESA/Hubble & NASA, K. Noll

.Ta konkretne mgławica planetarna składa się z zewnętrznych warstw czerwonego olbrzyma, które zostały wyrzucone w przestrzeń międzygwiazdową, gdy gwiazda była na późnym etapie swojego życia. Promieniowanie ultrafioletowe emitowane z pozostałego gorącego jądra gwiazdy jonizuje wyrzucone powłoki gazowe, co powodujeich świecenie.

Kolory uchywcone przez instrumenty Hubble’a reprezentują skład chemiczny różnych obłoków emisyjnych w mgławicy – czerwony reprezentuje azot, zielony wodór i niebieski tlen. Kohoutek 4-55 znajduje się w odległości prawie 4600 lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Łabędzia.

Łabędź (łac. Cygnus) to 16. co do wielkości i jeden z bardziej wyrazistych gwiazdozbiorów nieba północnego, który był już znany w starożytności. Ze względu na to, że jego najjaśniejsze gwiazdy układają się na niebie w kształt krzyża, czasem nazywany jest Krzyżem Północy (analogia do Krzyża Południa). Gwiazdozbiór znajduje się w obrębie Drogi Mlecznej. W Polsce konstelacja jest widoczna od wiosny do jesieni. Liczba gwiazd dostrzegalnych w nim gołym okiem wynosi około 150.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 czerwca 2025
Fot. ESA/Hubble & NASA, K. Noll