Teleskop Hubble'a zobrazował niebieską zwartą galaktykę karłowatą w gwiazdozbiorze Korona Południowa

ESO 338-4

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali niebieską zwartą galaktykę karłowatą oznaczoną jako ESO 338-4, znajdującą się w gwiazdozbiorze Korona Południowa.

.Jak tłumaczą badacze z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę karłowatą znaną jako ESO 338-4, znajdującą się ponad 100 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Korona Południowa. Obiekt ten należy do typu galaktyk zwanego niebieskimi zwartymi galaktykami karłowatymi (blue compact dwarf galaxy – BCD galaxy) ESO 338-4.

Fot. ESA/Hubble & NASA

.Niebieskie zwarte galaktyki karłowate, jak opisują astronomowie, wzięły swoją nazwę od niebieskich regionów gwiazdotwórczych, które często znajdują się w ich centrach. Taki właśnie obszar jest obecny w jądrze ESO 338-4. Jest on wypełniony jasnymi, młodymi gwiazdami zużywającymi wodór. Te masywne obiekty są skazane na krótką egzystencję, pomimo ogromnych zapasów paliwa wodorowego, reakcje jądrowe zachodzące w ich centrach zużyją je w ciągu zaledwie milionów lat – bardzo krótkiego czasu w kategoriach kosmicznych.

Młode niebieskie gwiazdy w obłoku pyłu i gazu w centrum zdjęcia są wynikiem niedawnego połączenia się wędrującej galaktyki z ESO 388-4. Zdaniem naukowców, ta kosmiczna interakcja zakłóciła obłok materiału otaczający ESO 338-4 i doprowadziła do szybkiego powstania nowej populacji gwiazd.

Korona Południowa (łac. Corona) jest jednym z 88 gwiazdozbiorów, 80. co do wielkości, została oznaczony jeszcze przez Ptolemeusza, znajduje się na południowej półkuli nieba i była znana już starożytnym Grekom. Konstelacja jest częściowo widoczna w Polsce. Liczba gwiazd widocznych w niej gołym okiem wynosi około 25. Istnieje także podobny gwiazdozbiór na północnej półkuli – Korona Północna.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 maja 2025
Fot. ESA/Hubble & NASA