Teleskop Hubble'a zobrazował nieregularną galaktykę karłowatą w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy

UGC 4459

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali nieregularną galaktykę karłowatą oznaczoną jako UGC 4459, znajdującą się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.

.Jak tłumaczą badacze z NASA, pomimo tego, że są mniej znane niż ich eliptyczne i spiralne kuzynki, nieregularne galaktyki karłowate, takie jak ta uchwycona na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, są w rzeczywistości jednym z najczęstszych typów galaktyk we Wszechświecie. Zobrazowany obiekt, znany jako UGC 4459, znajduje się w odległości około 11 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy, konstelacji, która jest również domem dla Galaktyki Wiatraczek (M101), Mgławicy Sowa (M97), Messier 81, Messier 82 i kilku innych galaktyk należących do grupy M81.

Fot. ESA/Hubble and NASA

.Rozproszony i nieuporządkowany wygląd UGC 4459 jest charakterystyczny dla nieregularnej galaktyki karłowatej. Obiekty tego typu są pozbawione charakterystycznej struktury lub kształtu, często mają chaotyczny wygląd, bez centralnego wybrzuszenia – ogromnej, gęstej centralnej grupy gwiazd – lub jakichkolwiek oznak ramion spiralnych – regionów pełnych gwiazd rozciągających się od centrum struktury. Astronomowie podejrzewają, że niektóre nieregularne galaktyki karłowate były niegdyś galaktykami spiralnymi lub eliptycznymi, ale zostały później zdeformowane przez przyciąganie grawitacyjne pobliskich obiektów.

Bogata w młode niebieskie i starsze czerwone gwiazdy UGC 4459 zawiera populację kilku miliardów gwiazd. Choć wydaje się to dużo, jest to niewielka liczba w porównaniu z 200-400 miliardami gwiazd w Drodze Mlecznej.

Obserwacje Hubble’a wykazały, że ze względu na niską masę galaktyk karłowatych, takich jak UGC 4459, tempo formowania się w nich gwiazd jest bardzo niskie w porównaniu z większymi strukturami. Tylko niewielka część ich pierwotnego gazu została przekształcona w gwiazdy.

Wielka Niedźwiedzica (łac. Ursa Major) jest gwiazdozbiorem okołobiegunowym nieba północnego, a zarazem trzecią co do wielkości konstelacją na niebie. W Polsce jest widoczna przez cały rok. Liczba gwiazd widoczna w niej gołym okiem wynosi około 125. Siedem najjaśniejszych gwiazd, często niesłusznie utożsamianych z Wielką Niedźwiedzicą, ponieważ stanowią tylko część gwiazdozbioru, tworzy charakterystyczny i łatwy do odszukania na niebie układ Wielkiego Wozu. Oś tylnych kół, Wielkiego Wozu, wskazuje na położoną tuż obok bieguna niebieskiego Gwiazdę Polarną, pełniącą w przeszłości ważną rolę w orientacji na niebie.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 marca 2025
Fot. ESA/Hubble and NASA