TESS wykrył niezwykle młodą planetę tranzytującą

IRAS 04125+2902 b

Naukowcy za pomocą danych pozyskanych przez satelitę TESS, wykryli niezwykle dużą planetę oznaczoną jako IRAS 04125+2902 b. Nowo odkryty świat jest najmłodszą planetą tranzytującą jaką udało się zaobserwować do tej pory.

.Jak tłumaczą naukowcy, do tej pory TESS zidentyfikował ponad 7200 kandydatów na egzoplanety (TESS Objects of Interest – TOI), z których 475 zostało potwierdzonych. Od czasu uruchomienia w kwietniu 2018 roku, satelita przeprowadził badanie około 200 tysięcy najjaśniejszych gwiazd w pobliżu Słońca w celu poszukiwania tranzytujących egzoplanet – od małych, skalistych światów po gazowe olbrzymy.

Badacze odkryli wcześniej ponad dwanaście planet tranzytujących (planet, które przechodzą między gwiazdą a obserwatorem, takim jak astronomowie na Ziemi) wokół młodych gwiazd, które mają 10-40 milionów lat. Nie wykryto jednak młodszych planet tranzytujących – jak tłumaczą naukowcy, być może dlatego, że globy te nie zostały jeszcze w pełni uformowane lub dlatego, że ich widok jest blokowany przez szczątkowy dysk protoplanetarny (pierścień gęstego gazu i pyłu otaczający nowo powstałą gwiazdę, z którego formują się planety).

Naukowcy z University of North Carolina, pod kierownictwem Madyson Barber, przeanalizowali dane z satelity NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite i zaobserwowali młodą (3 miliony lat) gwiazdę IRAS 04125+2902, która znajduje się stosunkowo blisko Ziemi w odległości 160 parseków (około 522 lat świetlnych). Zewnętrzny dysk protoplanetarny otaczający tę gwiazdę, był zdaniem astronomów, ustawiony pod złym kątem w stosunku do Ziemi i znajduje się prawie naprzeciwko naszej planety, w przeciwieństwie do dysku bocznego, a jednocześnie obiekt ma zubożony dysk wewnętrzny – ta kombinacja cech umożliwiła obserwację tranzytującej protoplanety IRAS 04125+2902 b. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature.

Zdaniem astronomów, planeta ma okres orbitalny wynoszący 8,83 dnia, promień 10,7 razy większy od Ziemi i około 30 proc. masy Jowisza. Badacze sugerują, że może ona być zalążkiem planet typu super-Ziemia lub sub-Neptun, które często krążą wokół gwiazd ciągu głównego (gwiazda będąca na etapie, w którym głównym paliwem jądrowym jest wodór).

.Biorąc pod uwagę młody wiek tej gwiazdy i planety, rzadką niewspółosiowość dysku i stosunkowo bliską odległość od Ziemi, naukowcy wskazują, że układ ten może pomóc lepiej zrozumieć wczesne etapy formowania się planet.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 grudnia 2024