Trzęsienie ziemi w Maroku

Duże odłamki skalne blokują drogi, co utrudnia akcję ratunkową; armia wysyła helikoptery na tereny epicentrum trzęsienia ziemi w Maroku. „Odnalezienie osób uwięzionych pod gruzami to wyścig z czasem

Duże odłamki skalne blokują drogi, co utrudnia akcję ratunkową; armia wysyła helikoptery na tereny epicentrum trzęsienia ziemi w Maroku. „Odnalezienie osób uwięzionych pod gruzami to wyścig z czasem” – skomentował Hashem Ahelbarra, korespondent stacji Al-Dżazira.

Trzęsienie ziemi

.W nocy z piątku na sobotę (z 8 na 9 września 2023 roku) doszło do trzęsienia ziemi w północnym Maroku, epicentrum znajdowało się 72 km na południowy zachód od Marrakeszu. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 najbardziej dotknęło ludność w regionie gór Atlasu Wysokiego. Król Maroka Mohammed VI ogłosił trzydniową żałobę.

W leżącej w pobliżu epicentrum trzęsienia wiosce Mulaj Brahim 40 km na południe od Marrakeszu mieszkańcy opowiedzieli agencji Reutera, że odkopywali ciała zabitych spod gruzów gołymi rękami. Według nich rząd Maroka pomaga im tylko w niewielkim stopniu. Domy w tej okolicy były często wzniesione z cegieł suszonych i drewna, toteż łatwo się rozpadały pod wpływem wstrząsów tektonicznych. W ruinach znalazły się cale wioski.

Przed szpitalami w Marrakeszu ustawiają się kolejki chętnych do oddania krwi dla rannych – podała agencja AFP.

Międzynarodowa pomoc

.„Mamy do czynienia głównie z ofiarami urazów, osobami cierpiącymi z powodu poważnych obrażeń po tym, jak zawaliły się na nie budynki. Mniejsze urazy leczymy w prowizorycznych klinikach tutaj, ale przypadki krytyczne są wysyłane do miasta” – poinformował doktor Abdullah Qawi, który jest jednym z lekarzy-ochotników z Casablanki, pomagających rannym w wiosce Talat N’Yaaqoub, leżącej 90 km na południe od Marrakeszu.

Do Maroka wysyłana jest pomoc międzynarodowa, w tym z Kataru, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Z powodu napięć dyplomatycznych Maroko blokuje pomoc od Francji w łagodzeniu skutków tragicznego trzęsienia ziemi, jak poinformowały w poniedziałek francuskie media. Chińskie media państwowe podały, że ChRL przekaże marokańskiemu Czerwonemu Półksiężycowi 200 tys. dolarów pomocy humanitarnej. Do Maroka przybyły już zespoły pomocowe ONZ.

„Jest oczywiste, że dotarcie do obszarów dotkniętych katastrofą będzie stanowić wyzwanie, zwłaszcza że najbardziej zniszczone obszary to obszary górskie. (…) Jesteśmy gotowi pomóc i rozpoczniemy pracę tak szybko, jak to możliwe, ale najpierw musimy ocenić szkody” – skomentował przedstawiciel ONZ Farhan Haq.

Jedno z najtragiczniejszych wydarzeń

.Do pomocy w akcji ratunkowej marokański rząd zmobilizował ponad 1000 lekarzy i 1500 pielęgniarek. „Trudno nam podać liczbę osób, które utknęły pod gruzami, ale zapewniam, że wkrótce te liczby się ustabilizują, zwłaszcza (liczby) rannych, pacjentów i zmarłych” – poinformował rzecznik rządu Maroka Mustapha Baitas.

Według amerykańskiej służby geologicznej było to najbardziej tragiczne trzęsienie ziemi w Maroku od 1960 roku, gdy zginęło co najmniej 12 tys. osób.

Maroko blokuje pomoc od Francji

.Z powodu napięć dyplomatycznych Maroko blokuje pomoc od Francji w łagodzeniu skutków tragicznego trzęsienia ziemi, choć przyjmuje ją od wielu innych krajów – informują francuskie media.

Zapytana o blokadę francuskiej pomocy humanitarnej przez Rabat minister spraw zagranicznych Catherine Colonna wezwała do „poszanowania” decyzji władz Maroka, które jest „suwerennym krajem”.

Colonna potwierdziła, że Francja „jest do dyspozycji” Maroka i króla Mohammeda VI, z którym prezydent Emmanuel Macron „wielokrotnie rozmawiał”. MSZ Francji przeznaczy 5 mln euro na pomoc dla Maroka. Na terenach objętych trzęsieniem przebywa około 20 tys. obywateli francuskich – ocenia MSZ w Paryżu.

Pomoc humanitarna

.W niedzielę 10 września 2023 Maroko przyjęło pomoc humanitarną od kilku krajów, w tym Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Francuska organizacja pozarządowa Secouristes sans frontieres twierdzi, że Maroko zablokowało jej ekipy humanitarne.

Rabat i Paryż pozostają od ponad dwóch lat w konflikcie w związku z ujawnieniem afery Pegasusa – skandalu z podsłuchami telefonicznymi, który pozwolił reżimowi marokańskiemu szpiegować osobisty telefon Macrona za pośrednictwem oprogramowania izraelskiej firmy.

Teoria ekspansji Ziemi 

.„Polska, a szczególnie Wrocław, jest jednym z trzech głównych centrów na świecie, gdzie rozwijana jest teoria ekspansji Ziemi” – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” prof. Jurand WOJEWODA, pracownik naukowy Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

„Według Alfreda Wegenera na Ziemi do karbonu włącznie istniał jeden wielki prakontynent – Pangea. Jego model zakładał stałą objętość kuli ziemskiej. Z jednej strony planety występował wielki kontynent, a z drugiej wielki ocean – Panthalassa. Wegener uznał, że Pangea zaczęła się rozpadać i dzielić na mniejsze kontynenty. Zgodnie z jego koncepcją początkowo na jednolitej masie kontynentalnej występowały te same gatunki, które w czasie uległy dywergencji ewolucyjnej, właśnie z powodu rozpadu Pangei” – przypomina prof. WOJEWODA.

„Jego hipoteza szybko znalazła swoje wytłumaczenie. Dokonał tego oceanograf i geolog Matthew Maury, który jako jeden z pierwszych badał dno Oceanu Atlantyckiego pod kątem bezpiecznego położenia kabla telegraficznego, łączącego Amerykę z Europą. Odkrył Grzbiet Śródatlantycki i ryft (rów) śródatlantycki. Przed tym odkryciem mechanizm rozdzielenia się Afryki i Ameryki był niezrozumiały. To rozjeżdżanie się kontynentów polegało na pęknięciu płyty kontynentalnej i odsuwaniu się jej fragmentów od siebie wzdłuż systemu powierzchni uskokowych – tzw. uskoków transformujących. To dzięki temu pojawił się Atlantyk i pozostałe oceany na Ziemi. Proces ten jest powszechny i najlepiej udokumentowany ze wszystkich procesów geotektonicznych na naszej planecie. Część geologów uważa, że na obecnym etapie rozwoju planety jest on procesem dominującym i prowadzi do wzrostu objętości (ekspansji) Ziemi” – pisze prof. Jurand WOJEWODA.

PAP/ Katarzyna Stańko/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 września 2023