Ukraina powinna brać przykład z Polski, może osiągnąć to samo - Scott Bessent

Scott Bessent

Partnerstwo gospodarcze USA z Ukrainą, w tym umowa o minerałach, będzie jasnym sygnałem dla Rosji, że Waszyngton inwestuje w wolną i suwerenną Ukrainę – napisał 22 lutego w brytyjskim dzienniku „Financial Times” amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent.

Umowa o minerałach połączy interesy USA i Ukrainy

.”Partnerstwo proponowane przez prezydenta (USA Donalda) Trumpa łączy interesy narodu amerykańskiego z interesami narodu ukraińskiego” – stwierdził Scott Bessent. Według niego, dochody Kijowa z „zasobów naturalnych, infrastruktury i innych aktywów” miałyby trafiać na specjalny, kontrolowany przez USA fundusz, który służyłby „długoterminowej odbudowie i rozwoju Ukrainy”.

Jak zauważył „FT” w komentarzu, Scott Bessent nie powiedział jednak, jaka część wpływów z wydobycia minerałów zostanie przeznaczona na fundusz, a jaka wypłacona Stanom Zjednoczonym. „Warunki tego partnerstwa zmobilizują amerykański talent, kapitał oraz wysokie standardy i zarządzanie, aby przyspieszyć odbudowę Ukrainy i wysyłają jasny sygnał do Rosji, że USA inwestują w wolną i dobrze prosperującą Ukrainę w perspektywie długoterminowej” – ocenił amerykański sekretarz skarbu.

Ukraina powinna brać przykład z Polski

.W swoim komentarzu stwierdził również, że warunki umowy „zapewnią, że kraje, które nie przyczyniły się do obrony suwerenności Ukrainy, nie będą mogły czerpać korzyści z jej odbudowy lub inwestycji”. Scott Bessent podał za przykład Polskę, która „dzięki rozsądnej polityce gospodarczej (…) jest atrakcyjnym partnerem handlowym i inwestycyjnym dla USA”.

„Sukces, jaki Polska odniosła dzięki reformom strukturalnym, inwestycjom infrastrukturalnym, przyciąganiu inwestycji zagranicznych i rozwijaniu wykwalifikowanej siły roboczej, stanowi przykład tego, co może osiągnąć Ukraina” – napisał Amerykanin. Jak poinformował w sobotę dziennik „New York Times”, warunki najnowszej propozycji umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Kijów wersja. Zakładała ona przekazanie Ameryce połowy przyszłych przychodów z eksploatacji wszelkich złóż naturalnych Ukrainy. 

Udział Polski w odbudowie Ukrainy

.Na temat konieczności udziału polskiego kapitału w odbudowie Ukrainy na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Krzysztof MAZUR w tekście “Razem możemy wygrać pokój dla Europy Środkowej na dekady“.

“Państwo polskie dobrze rozpoznało swoje strategiczne interesy już na początku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Aktywnie współtworzyło koalicję „jastrzębi” jednoznacznie wspierających Ukraińców na poziomie UE i NATO. Słusznie uznano, że militarna porażka tego państwa oznacza drastyczne pogorszenie się naszego bezpieczeństwa. Możemy przegrać pokój, jeśli za tym partnerstwem na poziomie politycznym i militarnym nie zostaną podjęte kolejne działania”.

“Potrzebujemy śmiałego otwarcia w wymiarze gospodarczym, infrastrukturalnym czy energetycznym. Potrzebujemy tysięcy wspólnych przedsięwzięć na poziomie konkretnych firm oraz instytucji, by osadzić to partnerstwo na solidnych fundamentach. Czas zacząć w naszym myśleniu wykraczać poza horyzont jedynie doraźnej pomocy w sytuacji wojny. Dopiero wspólne planowanie przyszłości na kolejne dekady odwróci bieg historii sięgającej XVII wieku, gdy Ukraina znalazła się w rosyjskiej strefie wpływów”.

.”Podstawą do wspólnego planowania przyszłości jest ogromny kapitał zaufania. Jeszcze przed atakiem z lutego 2022 roku kijowski think tank Centrum Nowej Europy opublikował badania społeczne przeprowadzone na całej Ukrainie. W odpowiedzi na pytanie: „Z którymi krajami na świecie Ukraina powinna budować głęboką więź i współpracę?” aż 92 proc. respondentów wskazało Polskę. Jednoznaczna postawa naszego kraju wobec ataku Rosjan tylko umocniła ten pogląd u naszych wschodnich sąsiadów. Liderem zaufania na Ukrainie do zagranicznych polityków jest Andrzej Duda. Jego działania pozytywnie ocenia ponad 90 proc. ankietowanych. Te wyniki pokazują ogromną zmianę w naszych relacjach. Dawne animozje i trudne kwestie z przeszłości odeszły na dalszy plan. Od wieków nie mieliśmy lepszych relacji, co jest znakomitym punktem wyjścia do budowy partnerstwa opartego na przyjaźni i strategicznych celach” – pisze Krzysztof MAZUR.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/krzysztof-mazur-mozemy-wygrac-pokoj-dla-europy-srodkowej/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 lutego 2025