Uszkodzenia mózgu mogą zwiększać kreatywność - najnowsze badania

Obwody kreatywności

Po analizie danych obrazowych kilkuset mózgów osób zdrowych oraz z różnymi zaburzeniami, neurolodzy odkryli sieć połączeń w mózgu odpowiadającą za wykonywanie kreatywnych zadań, które są określane jako „obwody kreatywności”. Okazało się przy tym, że niektóre uszkodzenia mózgu mogą nawet zwiększać kreatywność.

Uszkodzenia mózgu a kreatywność

.Nowe badanie prowadzone przez naukowców z Mass General Brigham (USA)sugeruje, że różne obszary mózgu aktywowane podczas zadań kreatywnych są częścią wspólnego obwodu. Do takiego wniosku naukowcy doszli po przeanalizowaniu danych z 36 badań, w których metodą fMRI oglądano mózgi łącznie 857 osób.

„Chcieliśmy odpowiedzieć na pytanie, które obszary mózgu są kluczowe dla ludzkiej kreatywności i jak ma się to do skutków urazów mózgu” – zaznacza dr Isaiah Kletenik, współautor badania opisanego w magazynie „JAMA Network Open”. „Odkryliśmy, że wiele złożonych ludzkich zachowań, takich jak kreatywność, nie jest powiązanych z konkretnym obszarem mózgu, lecz z określonymi obwodami” – informuje jeden z naukowców, dr Michael D. Fox.

Badacze najpierw przeanalizowali dane wskazujące na obszary mózgu aktywujące się podczas różnych kreatywnych działań, takich jak rysowanie, kreatywne pisanie czy tworzenie muzyki. Następnie ocenili dane dotyczące pacjentów, u których doszło do zmian w poziomie kreatywności w wyniku urazów mózgu i chorób neurodegeneracyjnych.

Jak zwiększyć kreatywność?

.„U niektórych osób z chorobami neurologicznymi pojawiała się nowa forma jakiegoś kreatywnego zachowania, a wzorce uszkodzeń zgadzały się z opisem odkrytego przez nas obwodu” – wyjaśnia kierujący projektem Julian Kutsche. Według niego najciekawsze jest to, że różne obszary mózgu aktywowane podczas zadań kreatywnych były negatywnie powiązane z częścią kory kluczową dla zachowań opartych na regułach. Zgadza się to z hipotezą, według której kreatywność wymaga wyciszenia niektórych, kontrolujących zachowanie obszarów mózgu.

„Aby stać się kreatywnym, musisz wyłączyć swojego wewnętrznego krytyka. To pozwoli ci na odkrywanie nowych kierunków, a nawet popełnianie błędów” – mówi dr Kletenik. „Odkrycie może pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego niektóre choroby neurodegeneracyjne prowadzą do spadku kreatywności, podczas gdy inne mogą paradoksalnie ją zwiększać. Mogłoby również otworzyć drogę do zastosowania stymulacji mózgu w celu zwiększenia ludzkiej kreatywności” – dodaje.

Według badaczy trzeba jednak pamiętać, że opisane zależności nie przedstawiają całej sieci neuronalnej zaangażowanej w kreatywność. Dodają, że w realizację różnych zadań kreatywnych zaangażowanych jest wiele różnych obszarów mózgu. „Coraz więcej uczymy się o neuroróżnorodności i o tym, jak zmiany w mózgu uznawane za patologiczne mogą w pewnych aspektach poprawiać funkcjonowanie. Nasze odkrycia pomagają nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób sieci neuronalne w naszym mózgu mogą wpływać na kreatywność i ją uwalniać” – mówi dr Kletenik.

Roboty chirurgiczne

.Na temat historii robotyki medycznej oraz jej postępującego rozwoju na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Bartosz KABAŁA w tekście “Roboty chirurgiczne i przyszłość medycyny“. Autor pochyla się w nim również nad kwestią zalet i zagrożeń związanych z robotyzacją chirurgii.

“Badania w wielu przypadkach nie potwierdzają zakładanej przewagi robota nad laparoskopem czy klasycznymi narzędziami chirurgicznymi. Zatem w tym przypadku rezultaty operacji zależą głównie od sprawności chirurga, a nie sprzętu i metody. Ale co się stanie, jeśli do sprawnych i precyzyjnych ramion robotycznych dołączymy równie sztuczny ośrodek decyzyjny i całkowicie wyeliminujemy ludzki element? Próby zabiegów z całkowicie autonomicznymi robotami również już się odbyły. W 2016 roku powstał system nazwany Smart Tissue Autonomous Robot (STAR), który przy wykorzystaniu odpowiednich znaczników fluorescencyjnych z niezwykłą precyzją zakładał szwy, łącząc szczelnie dwa odcinki jelita. Ponadludzkie zdolności robota, według naukowców pracujących nad STAR-em, pozwolą zwiększyć efektywność, wyniki i dostępność bardzo specjalistycznych zabiegów. Według doniesień takie połączenie dwóch fragmentów jelita wytrzymuje ciśnienie dwukrotnie wyższe niż stworzone ludzką ręką”.

.”Nauka pędzi w szalonym tempie. Kwestią czasu jest już zaprzęgnięcie do wykonywania zabiegów sztucznej inteligencji, która z wykorzystaniem rosnących baz pełnych danych z operacji wykonanych przez chirurgów z użyciem robotów szybko nauczy się sama podejmować decyzje i przeprowadzać procedurę od samego początku do końca. To jednak przysparza wielu problemów etycznych i prawnych. Kto będzie winny powikłań lub błędów? Jaki kompas moralny zostanie „wgrany” robotowi? Jak robot zachowa się w sytuacji krytycznej? Poza tym kto chciałby, żeby jego chirurg był podatny na ataki hakerskie i kradzież poufnych danych, a tak może być, jeśli chirurgiem stanie się robot” – pisze Bartosz KABAŁA.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/bartosz-kabala-roboty-chirurgiczne-i-przyszlosc-medycyny/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 lutego 2025