W Kopenhadze płonie zabytkowa giełda z 1625 r

zabytkowa giełda w Kopenhadze

W Kopenhadze 16 kwietnia 2024 rano wybuchł pożar w zabytkowym gmachu Starej Giełdy Papierów Wartościowych z 1625 roku. W środku znajduje się wiele zabytkowych obrazów i innych cennych przedmiotów.

Zabytkowa giełda w Kopenhadze – duńskie dziedzictwo kulturowe

.Zabytkowa giełda jest jednym z najstarszych i najbardziej charakterystycznych budynków stolicy Danii.

Ogień opanował dach, runęła charakterystyczna wieża. Trwa akcja gaśnicza, zamknięto dla ruchu okoliczne ulice. W zabytku mieszczą się obecnie biura Duńskiej Izby Handlowej, budynek przechodzi remont.

Media donoszą o ratowaniu z wnętrza budynku obrazów oraz innych cennych przedmiotów. Nie ma doniesień o ofiarach.

„Przerażający widok z dzisiejszego ranka, 400 lat duńskiego dziedzictwa kulturowego w płomieniach” – napisał na platformie X minister kultury Danii Jakob Engel-Schmidt.

„To jest nasza katedra Notre Dame” – powiedział duńskiej telewizji TV 2 jeden z mieszkańców Kopenhagi.

Kopenhaga – stolica ciekawej architektury

.Usytuowana się w ścisłym centrum Kopenhagi, nieopodal siedziby parlamentu rządu zabytkowa Giełda Papierów Wartościowych jest tylko jednym z przykładów niezwykłej architektury stolicy Danii. O innych budynkach tego miasta pisała na łamach „Wszystko co Najważniejsze” historyk sztuki Joanna LEMAŃSKA, dzieląc się nie tylko spostrzeżeniami, ale też niezwykłymi ujęciami fotograficznymi ze spaceru po kopenhaskiej starówce. „Stolica Danii zachwyciła mnie w nieco inny sposób niż Bodrum, które odwiedziłam wcześniej: szansą odkrywania perełek nowoczesnej architektury oraz podążania śladami słynnych projektantów i designerów. Warto wybrać się do dzielnicy mieszkaniowej Ørestad City, w której wprost roi się od zaskakujących i oryginalnych pomysłów architektonicznych. Bliżej centrum zachwyca białe i surowe wnętrze budynku mieszkaniowego Gemini. Futurystyczne klatki schodowe, przedziwne fasady i niespotykane rozwiązania architektoniczne… Zdecydowanie warto jest porządnie przeszukać Kopenhagę i wyjść poza utarte schematy turystyczne, ograniczające się do portu i wąskich uliczek” – pisała Joanna Lemańska.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 kwietnia 2024