W Mongolii odkryto pierwszego pływającego dinozaura

W Mongolii odkryto pierwszego pływającego dinozaura

Pierwszy pływający dinozaur został odkryty w Mongolii. Natovenator był opływowym morskim myśliwym ze szczękami pełnymi maleńkich zębów. Miał jedynie 30 centymetrów długości i żył w kredowej Mongolii około 71 milionów lat temu.

.W ciągu dwóch wieków odkryć i badań paleontologicznych nie znaleziono żadnego dinozaura, niebędącego ptasim dinozaurem, który byłby bardzo dobrze przystosowany do pływania i nurkowania. Dziwiło to badaczy, gdyż od dawna znanych było wiele przedstawicieli innych form gadów, które przeszły w pełni z lądu do wody. Ale po ostatnim odkryciu w Mongolii paleontolodzy znaleźli całkowicie pływającego dinozaura, podaje Smithsonian Magazine.

Nowo nazwany gatunek został opisany w czwartek w Communications Biology, czyli w popularnonaukowym czasopiśmie, w którym publikowane są badania ze wszystkich dziedzin biologii. Mały dinozaur-pływak miał jedynie 30 centymetrów długości i żył w kredowej Mongolii około 71 milionów lat temu.

Oczywiście istnieją dowody na to, że niektóre dinozaury od czasu do czasu pływały. Głębokie rysy w błotnistym osadzie pozostawione przez inne dinozaury znaleziono w różnych miejscach na świecie z okresów oddalonych o miliony lat. Przez większość czasu ślady te były kreślone przez teropody, gdy przekraczały rzeki lub brodziły na płyciznach w poszukiwaniu rybnego obiadu. 

Również wielki, obdarzony żaglem Spinozaur został zinterpretowany przez część paleontologów jako bardziej wodny niż większość innych gatunków. Trwa debata na temat tego, czy Spinozaur był utalentowanym pływakiem, czy nawet polował na zdobycz, będąc całkowicie zanurzony. Gęste kości dinozaura i jego szczęki podobne do krokodyli sugerują, że ogromny drapieżnik przynajmniej brodził po płyciznach w poszukiwaniu ryby dwudysznej lub celakantokształtnych do zjedzenia. Ale Natovenator różni się od tych wcześniejszych przykładów dinozaurów które mogły spędzać część swojego trybu życia w wodzie, ponieważ wydaje się mieć specyficzne przystosowania związane z poruszaniem się w wodzie.

Pomimo tego, że był kuzynem drapieżników o ostrych zębach, takich jak Velociraptor, nowy dinozaur miał zupełnie inny, opływowy wygląd i długie szczęki pełne maleńkich zębów. Paleontolog z Seoul National University, Sungjin Lee i współpracownicy, nazwali dinozaura Natovenator polydontus, tj. „wielozębnym pływającym łowcą”.

Pierwszy pływający dinozaur został znaleziony na pustyni Gobi w miejscu zwanym Hermiin Tsav, znanym wśród paleontologów z zachowania wielu gatunków dinozaurów i innych form starożytnego życia. Konieczne było staranne przygotowanie kości dinozaura, zanim ujawniła się dziwna natura tego nowego gatunku. Lee mówi, że po odsłonięciu kości „zdaliśmy sobie sprawę, że to coś wyjątkowego, ponieważ było pięknie zachowane z ładną czaszką i wyjątkowo długą szyją”. 

Kiedy eksperci przyjrzeli się bliżej, skamielina wydawała się mieć pewne cechy wspólne z innym gatunkiem, Halszkaraptorem , który został nazwany w 2017 roku i początkowo interpretowany jako pływający dinozaur. Hipoteza wywołała jednak wiele dyskusji, więc Lee i współautorzy zbadali kości Natovenatora ostrożnie. W końcu naukowcy ustalili, że Natovenator był dinozaurem pływający. „Uważamy, że wyglądał jak kredowy kormoran” — zauważa Lee.

.Paleontolodzy będą musieli zagłębić się dalej, aby ustalić, w jaki sposób anatomia dinozaura przekłada się na zachowanie zwierzęcia. „Pomimo dowodów, które nie są do końca rozstrzygające, myślę, że niektóre szczegóły anatomiczne Natovenatora są dobrymi wskaźnikami, że zwierzę prawdopodobnie żyło w wodzie” – mówi paleontolog z Argentyńskiego Muzeum Nauk Przyrodniczych Federico Agnolin, który nie był zaangażowany w nowe badania.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 grudnia 2022