
Zespół badawczy pracujący pod kierownictwem prof. Felixa Biermanna w miejscowości Lutherstadt Eisleben, w landzie Saksoniea-Anhalt, odkrył pochodzące z X wieku centrum administracyjno-sakralne cesarza Ottona I Wielkiego.
.Rozpoczynając badania, nikt nie pomyślał, że pod polami kukurydzy mogą znajdować się zabytkowe fundamenty. Tymczasem odnaleziono tam ściany fundamentowe tysiącletniego kościoła, zbudowanego przez Ottona I Wielkiego, pierwszego cesarza rzymsko-niemieckiego. Dzięki badaniom geofizycznym dwóch wzgórz ujawniono, że to mniejsze z nich, a nie – jak pierwotnie sądzono – większe, na którym znajdował się klasztor cystersów, było właściwym centrum kompleksu.
Prof. Felix Biermann, kierownik projektu badawczego wyjaśnił, że szeroka na 66 stóp konstrukcja została zaprojektowana jako trójnawowa mini katedra. Kościół wybudowany został w 968 r. i prawdopodobnie był poświęcony królowej Francji z VI wieku, św. Radegundzie. Działał przez pięć wieków. Ostatecznie został zburzony podczas reformacji protestanckiej.
.Ale to nie jedyne znalezisko – podczas wykopalisk odkryto również cmentarz z 70 grobami i kilkoma kamiennymi grobowcami, piec kaflowy z XIV i XV wieku, fragment dzwonu, monety, brązowe sprzączki do pasów, noże, emaliowany krucyfiks wykonany w Limoges oraz pochodzące z czasów osmańskich i wykonane z brązu emaliowane broszki ze szklanymi inkrustacjami. Badacze twierdzą, że cmentarz był miejscem pochówku arystokratycznych rodzin z regionu i spodziewają się na tym terenie jeszcze wielu niesamowitych odkryć. W wykopaliskach wezmą udział m.in. studenci z Halle, Szczecina oraz Barcelony.