Watykan symbolicznie zatwierdził objawienia w Medjugorie
Stolica Apostolska wydała długo wyczekiwany dokument dotyczący trwających ciągle objawień w Medjugorie (Bośnia i Hercegowina). Nie rozstrzyga on wprawdzie, czy ukazująca się postać jest Matką Bożą, ale docenia pozytywne rzeczy dziejące się wokół tego miejsca i wydaje zgodę na tzw. nihil obstat miejscowego biskupa.
Stolica Apostolska o Medjugorie
.Medjugorie – kilkutysięczna miejscowość w Bośni i Hercegowinie jest miejscem domniemanych objawień Maryi od 1981 r. Ukazuje się ona sześciu osobom świeckim od ich dzieciństwa do teraz – choć w przypadku niektórych objawienia miały się już zakończyć. Od początku nagłośnienia tych zdarzeń do Medjugorie ciągną pielgrzymi z całego świata, w dużej części Polacy, szukając tam okazji do osobistego nawrócenia czy pogłębiania relacji z Bogiem.
Początkowo co najmniej powściągliwa reakcja Stolicy Apostolskiej studziła entuzjazm wielu wiernych, nie mających pewności, że treści głoszone tam przez – jak wierzą – Maryję są bezpieczne dla ich życia duchowego. Jednak z inicjatywy papieża Franciszka najpierw pracował tam jego specjalny wysłannik – abp Henryk Hoser z Polski, potem zaś obradowała specjalna komisja badająca naturę orędzi, jakie słyszą tzw. Widzący i życie duszpasterskie, jakie rozwinęło się w tym miejscu.
Wydany właśnie przez Watykan dokument, podpisany przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Víctor Manuel Fernándeza jest pierwszym stanowiskiem Stolicy Apostolskiej regulującym stosunek Kościoła do objawień w Medjugorie.
„Nadszedł czas, aby zakończyć długą i złożoną historię wokół zjawisk duchowych z Medziugoria. Jest to historia, w której pojawiały się rozbieżne opinie biskupów, teologów, komisji i analityków” – czytamy w pierwszym zdaniu dokumentu. Watykan zastrzega, że Nota nie dotyczy oceny moralnej życia osób doświadczających w Medjugorie objawień (były co do tego wątpliwości), ale jedynie teologiczną i duszpasterską naturę objawień i zdarzeń mających tam miejsce.
Kongregacja zauważa, że większość głoszonych przez tzw. Gospę (Panią) orędzi jest zgodna z doktryną Kościoła: są chrystocentryczne, czyli na pierwszym miejscu stawiają Chrystusa. Dokument zauważa, że głównym tematem orędzi jest pokój na świecie: Maryja ma w nich prosić o nieustanną modlitwę w intencji pokoju i o nawrócenie do Boga ludzi, do których to orędzie dociera. „Bez powrotu do Boga nie ma prawdziwego pokoju” – mówi w Medjugorie Maryja.
Kongregacja zastrzega jednak, że niektóre treści tych objawień budzą wątpliwości teologiczne, np. wtedy, gdy Gospa mówi w nich o „jej” planach. Zdaniem Stolicy Apostolskiej błędy tego rodzaju mogą wynikać z osobowości powtarzających orędzie Widzących. „Całość zjawisk medziugorskich przypomina nam o nauce Ewangelii, koncentrując nasze spojrzenie nie na szczegółach, ale na wielkich wezwaniach, które pojawiają się w orędziach Gospy. W ich świetle, należy czytać z ostrożnością niektóre mniej istotne lub niejasne teksty” – czytamy w Nocie.
Dokument podkreśla, że wszystko to nie oznacza, że Kościół uznaje trwające w Medjugorie objawienia za autentyczne i jednoznacznie rozstrzyga, że Gospa jest Maryją. Chce jednak dostrzec, że „pośród tego duchowego fenomenu Medziugoria, Duch Święty działa owocnie dla dobra wiernych. Dlatego zachęca się do docenienia i dzielenia się duszpasterską wartością tej duchowej propozycji”.
Oprac. Anna Druś/WszystkocoNajważniejsze