Wewnętrzne jądro Ziemi zmienia swój kierunek ruchu

Wewnętrzne jądro Ziemi zmienia swój kierunek ruchu

Zespół naukowców z Pekinu na podstawie badań sejsmicznych twierdzi, że wewnętrzne jądro Ziemi się zatrzymało, a być może nawet zaczyna obracać się w przeciwną stronę. Zachodzące w czasie kilku dekad spowolnienie nakłada się na zmiany w innych zachowaniach planety.

.Wewnętrzne jądro Ziemi obraca się względem płaszcza planety. Dzieje się tak pod wpływem prądów konwekcyjnych zachodzących w płynnym jądrze wewnętrznym oraz grawitacyjnych oddziaływań z płaszczem. Ruch ten jest powolny – jak się szacuje prędkość wynosi ok. 0,5 stopnia na rok.

Jak tłumaczą badacze, istnienie tego obrotu wydedukowano z tego, jak przez wnętrze ziemi wędrują fale sejsmiczne.

Analizując trajektorie tych fal mierzone w ciągu ostatnich dekad, chiński zespół odkrył wyraźne zmiany, które zaszły w ciągu minionych dziesięciu lat. Dane wskazują na to, że wewnętrzne jądro się zatrzymało.

Nie ma jednak powodów do niepokoju. Na podstawie jeszcze wcześniejszych danych naukowcy twierdzą, że taka zmiana zachodzi co ok. 70 lat, a ostatnie odwrócenie kierunku obrotu miało miejsce w latach 70-tych ubiegłego wieku.

“Pokazaliśmy zaskakujące wyniki obserwacji wskazujące, że wewnętrzne jądro w ostatnim czasie niemal przestało się obracać i w ramach mierzonych w dekadach oscylacji może zmieniać swoją rotacją na przeciwną” – piszą autorzy publikacji, która ukazała się w periodyku “Nature Geoscience”.

Co więcej, jak zauważają, tej oscylacji towarzyszą inne zmiany – szczególnie w długości dnia i polu magnetycznym.

Obserwacje te, zdaniem chińskiej grupy wskazują na “dynamiczne interakcje zachodzące między najgłębszymi częściami Ziemi i jej powierzchnią”.

Ziemia i zmiany klimatyczne

.Zdaniem prof. Prof. Thomasa Hyllanda ERIKSENA słowo, którym dałoby się opisać współczesność, z jej wpływem na ludzi i środowisko jest słowo “przyspieszenie”. Tymczasem “mniej szalony, mniej rozgrzany świat może uratować biosferę przed katastrofą, spowalniając zmiany klimatyczne, ale może też na nowo uczłowieczyć społeczeństwa, które zachowywały się dotąd jak twory uzależnione od opium i zdeterminowane, by bezcelowo zwiększać prędkość kosztem relacji międzyludzkich i troski o przyszłość.” – zauważa na łamach “Wszystko co Najważniejsze” prof. Eriksen.

PAP/Marek Matacz/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 stycznia 2023