Wielka Mgławica w Orionie w obiektywie Teleskopu Hubble’a

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a opracowali obraz przedstawiający najbliższy Ziemi region gwiazdotwórczy, jakim jest Wielka Mgławica w Orionie.
.Badacze z ESA korzystając z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a stworzyli mozaikowy obraz Wielkiej Mgławicy w Orionie. Badając ten słynny region formowania się gwiazd, znaleźli coś, co może być brakującym elementem kosmicznej tajemnicy – trzeciego, dawno zaginionego członka układu gwiezdnego, który się rozpadł.

.Wielka Mgławica w Orionie jest najbliższym Ziemi regionem gwiazdotwórczym, oddalonym o zaledwie 1400 lat świetlnych. Jest to burzliwe miejsce, w którym rodzą się nowe gwiazdy, tworzą się układy planetarne, a promieniowanie uwalniane przez młode masywne obiekty rzeźbi puste przestrzenie w mgławicy, przez co zakłóca wzrost mniejszych, pobliskich gwiazd.
Przez jej niezwykłą aktywność, Hubble wielokrotnie obserwował mgławicę, aby zbadać różne intrygujące procesy w niej zachodzące. Mozaikowy obraz centralnego regionu mgławicy, łączy dane wizualne i bliskiej podczerwieni.
Astronomowie wykorzystali obserwacje w podczerwieni do poszukiwania samotnych planet – unoszących się w przestrzeni bez gwiazdy macierzystej – i brązowych karłów w Wielkiej Mgławicy w Orionie. Zdolności Hubble’a w zakresie podczerwieni umożliwiły również badaczom, spojrzenie przez wirujące chmury pyłu i gazu, dzięki czemu ukryte gwiazdy stały się wyraźnie widoczne – odsłonięte obiekty wydają się jasnoczerwone na obrazie. Wśród nich naukowcy natknęli się na gwiazdę poruszającą się z niezwykle dużą prędkością – około 200 tysięcy kilometrów na godzinę. Może być ona brakującym elementem systemu gwiezdnego, który rozpadł się około 540 lat temu.
Badacze zaobserwowali już dwie pozostałe gwiazdy, które opuściły system w Wielkiej Mgławicy w Orionie, które najprawdopodobniej były kiedyś częścią nieistniejącego już układu wielokrotnego. Przez lata naukowy podejrzewali, że pierwotnie zawierał on więcej niż tylko te dwa obiekty. Teraz, dzięki przypadkowi astronomowie mogli znaleźć brakujący trzeci element tej kosmicznej układanki.
.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Oprac. EG