Wielkanoc u prawosławnych i innych Kościołów wschodnich

Wielkanoc u prawosławnych

Prawosławni i wierni innych obrządków Kościołów wschodnich rozpoczęli w nocy z 4 na 5 maja 2024 r. obchody Świąt Wielkanocnych. W tym roku ich święta przypadają aż pięć tygodni później niż u katolików.

Wielkanoc u prawosławnych – inne kalendarze

.Wielkanoc u prawosławnych wyliczana jest na podstawie innego kalendarza, niż ma to miejsce w Kościele katolickim. Rzadko zdarza się, by daty te zbiegały się w jednym terminie, tak było ostatnio w 2017 r. Przeważnie prawosławni świętują jednak Wielkanoc później, maksymalnie właśnie nawet pięć tygodni po katolikach.

Główne obchody stanowią rozpoczynające się o północy liturgie paschalne. W katedrze św. Mikołaja w Białymstoku – stolicy województwa, w którym są największe w kraju skupiska prawosławnych – przewodniczył takim uroczystościom ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.

Jeszcze przed rozpoczęciem nocnych nabożeństw paschalnych, do wielu prawosławnych parafii dotarł Święty Ogień z bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie, przywieziony do kraju wieczorem w Wielką Sobotę przez delegację Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP). Najpierw trafił do zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy, potem z Warszawy został rozwieziony do prawosławnych diecezji i parafii w całym kraju.

Delegacja PAKP udaje się po ogień rokrocznie od piętnastu lat; w tym roku wylot do Izraela był możliwy dzięki wsparciu wiernych Cerkwi, pomocy samorządu województwa podlaskiego i Kancelarii Prezydenta RP.

W orędziu paschalnym sobór biskupów PAKP podkreśla, że chrześcijaństwo jest „głoszeniem zmartwychwstania”. „Bez zmartwychwstania, Sądu Ostatecznego i życia wiecznego nie bylibyśmy w stanie zrozumieć wielu faktów, z którymi ludzkość styka się w życiu doczesnym. Bez zmartwychwstania takie zjawiska jak niesprawiedliwość, przemoc, niewinnie przelana krew, czego doświadcza coraz bardziej współczesny świat, dowodziłyby triumfu grzechu” – piszą w orędziu prawosławni arcybiskupi i biskupi.

Niedzielne śniadanie wielkanocne to u wielu prawosławnych pierwszy obfity posiłek po bardzo ścisłym poście w Wielkim Tygodniu, a dla niektórych – po całym okresie Wielkiego Postu bez mięsa, a nawet nabiału. W niektórych rodzinach spożywane było już nad ranem, po powrocie z kilkugodzinnych paschalnych nabożeństw. Wtedy też na stole pojawiły się pokarmy święcone w Wielką Sobotę.

Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w Polsce. Hierarchowie PAKP ich liczbę szacują na 450-500 tys. osób. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić odpowiedzi na nie) niecałe 151,7 tys. osób.

Wielkanoc – najważniejsze święta chrześcijan

.Zmartwychwstanie Chrystusa to najważniejsza prawda wiary i jądro całego chrześcijaństwa, niezależnie jakiego obrządku i jakiego kalendarza. Zdaniem wypowiadającego się na łamach „Wszystko co Najważniejsze” o. Jarosława KUPCZAKA „tajemnica paschalna widziana z tego punktu widzenia przypomina o nienaruszalnych prawdach, z których głoszenia Kościół nigdy nie może zrezygnować”. „Ani ludzki głód, ani choroby onkologiczne, ani różnego rodzaju ludzkie cierpienie nie mogą być zrównane z tą katastrofą wszystkich katastrof, którą jest grzech. Świat widziany w świetle tajemnicy paschalnej potrzebuje miłosierdzia dlatego, że ludzie cierpią z bardzo wielu powodów: z powodu głodu, dyskryminacji, handlu ludźmi, wojen, migracji i tego wszystkiego, co popycha ich ku dramatycznym decyzjom. Ale tajemnica paschalna przypomina nam o tym, że świat potrzebuje miłosierdzia przede wszystkim dlatego, że jest w stanie grzechu, że jest w stanie zapomnienia o Bogu.” – mówi o. Kupczak.

PAP/Robert Fiłończuk/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 maja 2024