Wielki grobowiec nieznanego faraona archeologicznym odkryciem roku

Egipscy i amerykańscy archeolodzy odkryli w Abydos w Egipcie wielki grobowiec nieznanego faraona sprzed około 3600 lat. Chociaż w grobowcu nie odnaleziono wyposażenia i szczątków, według badaczy jest to ważne odkrycie – podał w czwartek „New York Times” .
Nie wiadomo, kim był władca pochowany w krypcie
.Grobowiec ma zdobione wejście i kilka pomieszczeń. Sama wapienna komora grobowa ma blisko pięć metrów wysokości i jest zwieńczona sklepieniem wykonanym z cegieł suszonych.
Obiekt znajduje się na terenie starożytnego cmentarza znanego jako góra Anubisa, na którym chowano lokalnych władców Abydos, którzy rządzili w Górnym Egipcie w Drugim Okresie Przejściowym (XVIII-XVI wiek p.n.e.).
Nowo odkryty zabytek jest większy niż odkopany w 2014 r. na tym samym stanowisku archeologicznym grobowiec faraona Weseribre Seneb Kaja – był to pierwszy materialny dowód istnienia lokalnej dynastii Abydos.
Archeolodzy nie odkryli szczątków i wyposażenia nowego grobowca. Nie wiadomo, kim był władca, dla którego go wybudowano. Zachowały się jednak malowidła na tynkach przedstawiające boginie Izydę i Neftydę.
Wielki grobowiec to nowy rozdział w badaniu egipskiej dynastii
.”Ten grobowiec i grobowiec Seneb Kaja to najdawniejsze zachowane groby królewskie z malowanymi dekoracjami wnętrz” – powiedział dziennikowi „New York Times” dr Josef Wegner z Uniwersytetu Pensylwanii w Filadelfii w USA, który kierował amerykańską częścią ekipy archeologów. Wiadomość o odkryciu nowego grobu przekazało już w połowie marca Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu, ale „NYT” opisał w czwartek nowe szczegóły znaleziska.
„To nowy rozdział w badaniu tej dynastii” – podkreślił Wegner. Dodał, że grobowiec został jeszcze w czasach starożytnych zrabowany i zamazano wówczas inskrypcje, które pozwoliłyby zidentyfikować pochowaną tam osobę.
Według badaczy władcy Abydos kontrolowali zapewne tylko okolice tego miasta i nie są ujęci w sporządzonych w starożytności wykazach faraonów. Monumentalny charakter grobowca i to, że władcy z tej dynastii tytułowali się „królami”, wskazuje jednak, że mieli szersze aspiracje – dodał inny archeolog Matthew Adams.
Władze Egiptu poinformowały w lutym o odkryciu grobowca zmarłego blisko 3500 lat temu faraona Totmesa II w pobliżu Doliny Królów na południu kraju. Było to pierwsze takie znalezisko od 1922 r., gdy odkryto grobowiec Tutanchamona.
Newsletter „Piękno Historii” dla czytelników „Wszystko co Najważniejsze”
Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB