Sztuczna Inteligencja potrafi już komentować zawody na Wimbledonie

Najstarszy turniej tenisowy – Wimbledon Championships wprowadzi do tegorocznych rozgrywek komentarz dźwiękowy i analizę akcji zawodników opartą na sztucznej inteligencji. Jak informuje CNN, działanie to ma pomóc fanom zaangażować się w turniej na „głębszym poziomie”.
.Zgodnie z komunikatem IBM, które opracowało specjalne narzędzie AI do sportowego komentowania, nowa funkcja będzie dostępna w przypadku wszystkich skrótów wideo Wimbledonu. Nowe narzędzie AI będzie dostępne dla fanów śledzących turniej na stronie internetowej i w aplikacji Wimbledonu, zapewniając komentarze audio i analizy kluczowych momentów, które będzie można włączać i wyłączać, podaje CNN.
Wimbledon wdraża AI do zawodów
.„Jego wprowadzenie w tym roku jest krokiem w kierunku udostępnienia komentarzy w ekscytujący sposób dla meczów poza kortami pokazowymi Wimbledonu, które już teraz mają komentarze AI na żywo” – informuje IBM. Dodano, że eksperci współpracowali z organizatorami Wimbledonu, „aby wyszkolić sztuczną inteligencję w unikalnym języku tenisa”.
Wimbledon już teraz rozpoczął wdrażanie sztucznej inteligencji do dostarczania komentarzy, spostrzeżeń na temat meczy, czy najważniejszych wydarzeń i tabeli liderów rozgrywek tenisa. W tym roku, oprócz komentarza wideo, sztuczna inteligencja będzie również wykorzystywana do analizy losowania, obliczając szanse danego gracza na dotarcie do finału.
Czy sztuczna inteligencja zastąpi sportowych komentatorów?
.Kevin Farrar, szef IBM ds. partnerstwa sportowego, powiedział, że jeśli chodzi o komentarz sportowy to postrzega sztuczną inteligencję jako „w dużym stopniu uzupełniającą element ludzki, a nie zastępującą go”. Jak dodał: „Nie da się zastąpić Johna McEnroe w roli komentatora, element ludzki zawsze musi być obecny”. „To w dużej mierze uzupełnienie i dopełnienie”. Tegoroczny Wimbledon rozpocznie się 3 lipca i potrwa do 16 lipca.
Najnowsze ogłoszenie dotyczące wykorzystania technologii AI w turnieju jest częścią szerszego trendu w tenisie, ponieważ coraz więcej turniejów z tej dyscypliny sportowej wdraża sztuczną inteligencję na użytek rozgrywek. W kwietniu męski ATP Tour ogłosił, że od 2025 r. zamiast sędziów liniowych na korcie będą używane elektroniczne wezwania liniowe. ATP stwierdziło, że ruch ten ma na celu „optymalizację dokładności i spójności w turniejach”.
Sztuczna inteligencja a demokracja
.Na temat znaczenia sztucznej inteligencji dla demokracji, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” piszą Josh SIMONS i Eli FRANKEL w tekście „Dlaczego sztuczna inteligencja powinna być demokratyczna?„.
„W 2022 roku w świecie literatury i sztuki miały miejsce nowe, dość niekonwencjonalne debiuty. Pewien obiecujący literat z niespotykaną dotąd szybkością pisał wiersze, opowiadania i eseje, a kilku młodych artystów stworzyło wspaniałe obrazy i portrety. Twórcami tymi nie są ludzie, lecz systemy sztucznej inteligencji, które, przynajmniej z pozoru wydają się rzeczywiście inteligentne”.
„Pozory mogą mylić. Za finansowaniem typu venture capital, błyskotliwymi hasłami i oknami wieżowców w San Francisco, w których powstają systemy takie jak ChatGPT, kryje się coś prostszego: przewidywanie. Wystarczy wpisać coś do okna dialogowego. To, co pojawia się na ekranie, nie jest przejawem systemu, który rozumie naszą prośbę. Odpowiedź jest generowana przez sieć neuronową, czyli algorytmy nauczone przewidywania, które wyniki z całych zasobów sieci będą w danym przypadku użyteczne”.
„Może się wydawać, że stoi za tym rozumienie, a my oglądamy rezultaty działań prawdziwego autora – tak jednak nie jest. To jedynie przewidywanie i naśladowanie. Nawet najbardziej skomplikowane systemy sztucznej inteligencji to w rzeczywistości zaawansowane formy uczenia się maszyn, w których algorytmy nabywają umiejętności przewidywania konkretnych wyników na podstawie wzorców i struktur w ogromnych zbiorach danych” – piszą Josh SIMONS i Eli FRANKEL.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ