Wojny handlowe spowolnią wzrost gospodarczy na świecie - OECD

wojny handlowe

Wojny handlowe doprowadzą do spowolnienia wzrostu gospodarczego na świecie i wzrostu globalnej inflacji – pisze Bloomberg.

Jak wojny handlowe wpłyną na światową gospodarkę?

.Polityka handlowa realizowana przez Stany Zjednoczone pod administracją Donalda Trumpa gwałtownie skierowała świat na ścieżkę wolniejszego wzrostu gospodarczego i wyższej inflacji, co może się jeszcze pogorszyć w przypadku dalszej eskalacji napięć – poinformowała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która zrzesza 38 wysoko rozwiniętych państw.

Mająca siedzibę w Paryżu instytucja ekonomiczna w drugiej dekadzie marca 2025 r. obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego dla większości swoich członków. OECD przewiduje, że tempo globalnego wzrostu spowolni do 3,1 proc. w 2025 r. oraz 3 proc. w 2026 r. Przyczyny spadku wzrostu gospodarczego na świecie w tym i nadchodzącym roku organizacja upatruje się w powrocie trendów protekcjonistycznych w polityce handlowej największych państw oraz bloków gospodarczych na globie.

Kanada i Meksyk największymi przegranymi gospodarczego starcia

.Donald Trump nałożył 25 proc. cła na cały import stali i aluminium – objęta została nimi Unia Europejska, Kanada oraz Meksyk. W przypadku północnoamerykańskich sąsiadów USA nałożyły również cła na import innych produktów i tylko niektórych towary zostały wyłączone z ceł. W obecnym drugim okresie administracji Donalda Trumpa polityka ceł jest szczególnie chętnie wykorzystywana w kontaktach polityczno-gospodarczych z sojusznikami, ale i przeciwników Stanów Zjednoczonych nie pominęły cła – czego przykładem są nałożone w wysokości 20 proc. cła na import chińskich towarów. Zarazem Unia Europejska, Kanada, jak i Chiny odpowiedziały cłami odwetowymi.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju stwierdziła, że ​​wyższe bariery handlowe oraz „większa niepewność geopolityczna i polityczna”, jakie zapanowały na świecie, negatywnie wpływają na inwestycje i wydatki gospodarstw domowych. OECD przewiduje, iż ta seria wojen handlowych największy wpływ wywrze na Kanadę i Meksyk na które to zostały nałożone najsurowsze cła przez Stany Zjednoczone.

Zgodnie z prognozami organizacji sąsiedzi USA odnotują mocne spowolnienie gospodarcze, przy czym stopa wzrostu gospodarczego Kanady spadnie do mniej niż połowy grudniowej prognozy OECD, zaś Meksyk wejdzie w recesję. I tak gospodarka Meksyku ma skurczyć się w 2025 o 1,3 proc., a w 2026 ma być mniejsza o kolejne 0,6 proc. – zgodnie z wcześniejszymi prognozami kraj ten miał mieć wzrost na poziomie odpowiednio 1,2 i 1,6 proc. w latach 2025-2026.  Z kolei Kanada zamiast wzrostu gospodarczego na poziomie 2 proc. osiągnie w 2025 r. wzrost na poziomie 0,7 proc.

Chiny z większym wzrostem gospodarczym

.Same Stany Zjednoczone również odczują skutki realizowanej przez siebie polityki nakładania ceł, gdyż jak twierdzi OECD poziom wzrostu gospodarczego USA spadnie w 2026 r. do 1,6 proc., co będzie najsłabszym wynikiem gospodarczym od 2011 r., jeśli wyłączy się 2020 r., kiedy to miało miejsce pierwsze uderzenie pandemii COVID-19. Co ciekawe według OECD suchą stopą, przynajmniej na razie, z tej gospodarczej celnej zawieruchy wyjdą Chiny, które mają osiągnąć nieco lepszy wzrost gospodarczy niż to prognozowano przed nałożeniem na nie ceł przez Stany Zjednoczone. Wzrost gospodarczy ChRL w 2025 r. wyniesie 4,8 proc.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju stwierdziła, że ​​rozwijające się wojny handlowe doprowadzą do wzrostu globalnej inflacji, co oznacza, że ​​stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną wyższe przez dłuższy czas.

 .„Mamy obecnie do czynienia ze znaczącymi zagrożeniami dla światowej gospodarki. […] Dalsza fragmentacja światowej gospodarki jest kluczowym problemem. […] Większe i szersze zastosowanie barier handlowych przełożyłoby się negatywnie na poziom wzrostu gospodarczego na cały świecie i przyczyniłoby się do wzrostu inflacji” – ostrzega OECD.  Organizacja przewiduje, że wzrost gospodarczy na świecie spowolni z 3,2% w 2024 r. do 3,1% w 2025 r., czego pierwszorzędną przyczyną zdaniem OECD będzie wzrost napięć handlowych.

Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 marca 2025