Wręczono Nagrody IPN „Świadek Historii”

Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski, oraz Jacek Ogorzałek, zaangażowany w upamiętnianie martyrologii Polaków na ziemi lubuskiej zostali uhonorowani Nagrodą „Świadek Historii”.

Wyraz uznania dla wszystkich tych osób które wnoszą wkład w popularyzację polskiej historii

.Nagrody Prezesa IPN „Świadek Historii” zostały wręczone 12 grudnia w Sali Białej Bazaru Poznańskiego; w historycznym miejscu, z którego w grudniu 1918 r. przemawiał Ignacy Jan Paderewski, zapoczątkowując powstanie wielkopolskie.

Aktu dekoracji dokonał zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski.

„Nagroda Świadek Historii ustanowiona w IPN stanowi wyraz uznania dla wszystkich tych osób, ale też instytucji, z Polski, ale też z zagranicy, które wnoszą znaczący wkład w popularyzację polskiej historii, a działalność tych osób czy instytucji współgra z misją Instytutu Pamięci Narodowej. Dlatego też ta nagroda, która przyznawana jest już od wielu lat, jest jedną z najbardziej prestiżowych, które przyznaje IPN” – podkreślił w rozmowie z dziennikarzami przed uroczystością zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski.

„Uznajemy, że to wspólne realizowanie misji Instytutu i osób, instytucji nagradzanych, najlepiej służy państwu polskiemu dzisiaj, ale też jest dobrym prognostykiem na przyszłość, bo dbamy też o przyszłe pokolenia” – dodał.

Polejowski zaznaczył, że honorowe nagrody przyznawane są różnego rodzaju instytucjom i osobom zasłużonym, w tym także m.in. pasjonatom historii, szczególnie zaangażowanym w popularyzację dziejów naszego kraju. „Wcale nie trzeba być historykiem z wykształcenia, żeby historię kochać, rozumieć ją i czuć w sobie powołanie do jej popularyzacji” – podkreślił.

W gronie Laureatów XV edycji Nagrody Honorowej Prezesa IPN „Świadek Historii” znalazł się Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, którego siedziba mieści się w dawnym Domu Żołnierza im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, oddanym do użytku w 1939 r.

Jak przypomniano w trakcie uroczystości, podczas wojny w obecnym gmachu teatru mieściła się siedziba gestapo. Historia ta jest dziś elementem współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i teatru. Współpraca trwa już kilkanaście lat i ma zarówno cykliczny, jak i projektowy wymiar. Od 2011 r. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Przemysławem Kieliszewskim, w ramach akcji edukacyjno-medialnej „Zapal Znicz Pamięci”, organizuje Koncerty Zaduszkowe poświęcone ofiarom wojny, szczególnie Wielkopolanom. Odbywające się w ich ramach spektakle teatralne: „Irena” o Irenie Sendlerowej i „Virtuoso”, opowiadający historię Ignacego Jana Paderewskiego, prezentowane były w Warszawie i Berlinie.

W 2023 r. z okazji Narodowego Święta Niepodległości Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Instytutem Polskim w Berlinie zorganizowali koncert „Wieczór pieśni polskiej” w Bazylice św. Jana w Berlinie. Koncert był częścią Festiwalu Paderewskiego, organizowanego przez Stowarzyszenie Wielkopolan Bona Fide, którego prezesem jest Przemysław Kieliszewski, a IPN został zaproszony do grona partnerów wydarzenia.

Nagrodą „Świadek Historii” uhonorowano w czwartek także Jacka Ogorzałeka. Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Poznaniu od lat współpracuje z nim w zakresie upamiętniania postaci, wydarzeń i miejsc związanych z martyrologią narodu polskiego na terenie ziemi lubuskiej.

„Z inicjatywy Jacka Ogorzałka, w ramach obchodów 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino, sfinansowaliśmy wykonanie i montaż tablicy poświęconej żołnierzom 2 Korpusu Polskiego, spoczywającym na lubuskich nekropoliach. W ramach projektu +Polsce Wierni+ tablicami zostały upamiętnione młodzieżowe organizacje antykomunistyczne +Promień Wolności+ 1956–1957 w Rogozińcu oraz Konspiracyjny Związek Młodzieży Wielkopolskiej +Lwie Gniazdo+ 1949–1950 w Zielonej Górze. Na wniosek Towarzystwa Upiększania Miasta w Zielonej Górze oraz dzięki wsparciu Jacka Ogorzałka zaopiniowaliśmy treść tablicy poświęconej żołnierzowi AK, Batalionów Chłopskich i powojennego podziemia antykomunistycznego, Władysławowi Dudkowi ps. +Wicher+ w Żarach” – podało IPN.

Ponadto w latach 2022–2024 Jacek Ogorzałek złożył kilkanaście wniosków o wpis do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski – powstańców, uczestników wojen, żołnierzy wojska polskiego pochowanych na lubuskich cmentarzach.

W 14. poznańskich edycjach wyróżnienie „Świadek Historii” otrzymało ponad 70 laureatów

.Wśród tegorocznych laureatów Nagrody Honorowej Prezesa IPN „Świadek Historii” znalazł się także dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki. W trakcie uroczystości podkreślono, że początki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Przemysława Terleckiego sięgają 2015 r., kiedy koordynował, jako pełnomocnik Archidiecezji Poznańskiej, przygotowania do uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wówczas pomagał Oddziałowi IPN w przygotowaniu okolicznościowej wystawy oraz wydarzeń towarzyszących.

„W kolejnych latach Przemysław Terlecki był pełnomocnikiem wojewody wielkopolskiego i koordynował przygotowania do uroczystości setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Wypełniając te obowiązki, wspierał IPN w realizacji zadań statutowych” – podkreślono.

Od 2020 roku Terlecki jest dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, którego oddziały mają wielkie znaczenie dla prowadzonej przez poznański oddział IPN działalności naukowej, edukacyjnej i upamiętniającej, m.in. na terenie Fortu VII organizowane było w 2022 r. Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej, a w 2023 r. w jego przestrzeniach realizowany film edukacyjny „Fort VII – obóz krwawej zemsty”.

Wspólne działania dotyczą też upamiętniania Czerwca ’56: w 2021 r. muzeum wraz z poznańskim Oddziałem IPN przygotowało wystawę „Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć”, która prezentowana była m.in. na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Na zaproszenie Przemysława Terleckiego Oddział IPN w Poznaniu jest również partnerem nagrody „Stukot ’56”.

Przemysław Terlecki był zaangażowany także w zainicjowaną w 2021 r. m.in. przez IPN i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości społeczną kampanię mającą na celu ustanowienie 27 grudnia świętem narodowym, zwieńczoną podpisaniem przez Prezydenta RP ustawy o Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

W Poznaniu po raz pierwszy Nagrodę Honorową „Świadek Historii” przyznano w 2010 r. Od tego czasu w 14. poznańskich edycjach wyróżnienie to otrzymało ponad 70 laureatów; nagrodą „Świadek Historii” wyróżniono m.in. dziennikarza Rafała Pogrzebnego; kierownika oddziału Polskiej Agencji Prasowej w Poznaniu.

Newsletter „Piękno Historii” dla czytelników „Wszystko co Najważniejsze”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 grudnia 2024