Wspólne ćwiczenia misji NATO i UE w Kosowie

W Kosowie zorganizowano wspólne ćwiczenia misji pokojowej NATO oraz misji policyjnej Unii Europejskiej – poinformował kosowski dziennik „Koha Ditore”.

„Wspólny wysiłek 2024”

.Manewry „Wspólny wysiłek 2024” mają na celu „przećwiczenie skoordynowanych działań (sił) NATO i UE w regionie” – podkreślono w komunikacie KFOR, międzynarodowej misji pokojowej NATO w Kosowie.

Szczególny nacisk zostanie położony na prawidłowe funkcjonowanie procedur wspólnego reagowania Sojuszu i UE w celu „wspierania pokoju w Kosowie i całym regionie Bałkanów Zachodnich”.

„Poprzez wspólne ćwiczenia chcemy pokazać nasze zaangażowanie w utrzymanie bezpieczeństwa i dobrobytu wszystkich społeczności Kosowa” – oznajmił dowódca KFOR, turecki generał Ozkan Ulutas.

NATO nadal strzeże pokoju w Kosowie

.Misja NATO, utworzona na mocy mandatu ONZ, rozpoczęła działalność w Kosowie w 1999 roku w związku z wojną prowadzoną z Federalną Republiką Jugosławii. Kosowo było wówczas częścią tego państwa.

Głównymi zadaniami KFOR są stworzenie i utrzymanie warunków umożliwiających bezpieczne funkcjonowanie mieszkańców Kosowa w miejscu ich zamieszkania oraz zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Częścią misji jest kontyngent polski stacjonujący w miejscowości Novo Selo. KFOR składa się z około 3,8 tys. żołnierzy z 27 państw.

EULEX jest policyjną misją Unii Europejskiej, w skład której wchodzą przedstawiciele państw członkowskich UE oraz krajów trzecich. Celem policjantów i ekspertów ds. prawnych jest wspieranie władz oraz administracji Kosowa, a także rozwój niezależnego i wieloetnicznego systemu sądowniczego, policji i służb celnych. Również w tej misji uczestniczą przedstawiciele Polski.

Obecnie NATO jest większe, silniejsze i bardziej zdeterminowane niż kiedykolwiek wcześniej

.O znaczeniu Sojuszu Północnoatlantyckiego wypowiadał się Joe BIDEN, 46. prezydent Stanów Zjednoczonych.

„Podczas zimnej wojny zjednoczyliśmy się przeciwko siłom sowieckiego totalitaryzmu. Zrobiliśmy to ponownie, gdy Ameryka została zaatakowana 11 września 2001 r., a nasi Sojusznicy po raz pierwszy i jedyny w historii powołali się na artykuł 5 NATO – atak na jednego jest atakiem na wszystkich. Także w ciągu ostatnich dwóch lat członkowie Sojuszu zintensyfikowali swoje działania, by wesprzeć dzielnych mieszkańców Ukrainy w obliczu okrutnej inwazji Rosji, największego konfliktu w Europie od czasów II wojny światowej” – zaznaczał polityk.

Co więcej, obecnie NATO jest większe, silniejsze i bardziej zdeterminowane niż kiedykolwiek wcześniej. Włączyło do Sojuszu Finlandię i Szwecję – dwie demokracje dysponujące dwiema wysoko rozwiniętymi armiami. W ciągu ostatnich trzech lat nasi Sojusznicy zwiększyli roczne wydatki na obronę o niemal 80 miliardów dolarów. Gdy nasi przeciwnicy spróbowali zniszczyć niespotykaną jedność Sojuszu, my pozostaliśmy niewzruszeni. W lipcu 2024 roku Stany Zjednoczone będą gospodarzem waszyngtońskiego szczytu NATO, którego celem jest modernizacja zdolności naszych demokracji w zakresie obrony i odstraszania.

„Musimy zdecydować się chronić ten postęp i opierać się na nim, tak jak zrobiły to pokolenia przed nami. Musimy pamiętać, że święte zobowiązanie, które podejmujemy wobec Sojuszników – bronić każdego centymetra terytorium NATO – zwiększa też nasze bezpieczeństwo i oferuje Stanom Zjednoczonym zaporę obronną nieporównywalną z żadnym innym narodem na świecie. I tak jak nasi poprzednicy, musimy zadać sobie pytanie, co możemy zrobić – co musimy zrobić – aby stworzyć bardziej pokojową przyszłość” – przypominał Joe BIDEN.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 kwietnia 2024