Wspólnota nierównych szans? Co czwarte dziecko w UE jest zagrożone ubóstwem

W 2024 roku 19,5 mln dzieci zamieszkujących kraje Unii Europejskiej było zagrożonych biedą, ubóstwem bądź wykluczeniem społecznym – wynika z najnowszych danych unijnego biura statystycznego Eurostat.

Ubóstwo dzieci w UE

.Skoro 19,5 mln dzieci zamieszkujących Wspólnotę doświadczyło ubóstwa, oznacza to że 24,8 proc. dzieci w całej UE (w wieku poniżej 18 lat) doświadczyło poważnego niedostatku materialnego lub żyły one w gospodarstwach domowych o bardzo niskiej intensywności pracy.

W stosunku do poprzedniego roku poziom zagrożenia ubóstwem zmienił się średnio w UE w niewielkim stopniu, bo o 0,6 punktu procentowego.

Polska niżej średniej, mniej dzieci zagrożonych ubóstwem

.W Polsce wskaźnik ten był niższy od średniej unijnej i wyniósł 16,1 proc. W porównaniu do danych z 2023 r. Polska odnotowała poprawę, jeżeli chodzi o problem zagrożenia biedą wśród dzieci; odsetek ten spadł o 0,8 p.p.

Jeśli chodzi o pozostałe kraje Wspólnoty najwyższy odsetek dzieci zagrożonych biedą w 2024 roku odnotowano w Bułgarii (35,1 proc.), Hiszpanii (34,6 proc.) i Rumunii (33,8 proc.). Z kolei najniższe wskaźniki wystąpiły w Słowenii (11,8 proc.), na Cyprze (14,8 proc.) oraz w Czechach (15,4 proc.).

Najwyższy wzrost tego zjawiska odnotowano w Finlandii, gdzie wskaźnik ten w porównaniu do roku 2023 zwiększył się aż o 3,5 punktu procentowego. Kolejne duże wzrosty miały miejsce w Chorwacji (+2 p.p), a także w Belgii i Bułgarii, gdzie wzrost wyniósł po 1,2 p.p. Z kolei największe spadki zaobserwowano w Rumunii (-5,2 p.p), Irlandii (-3,7 p.p) oraz na Węgrzech (-3,3 p.p). Włochy były jedynym państwem członkowskim UE, w którym poziom tego wskaźnika pozostał bez zmian, utrzymując się na poziomie 27,1 proc..

Badania Eurostatu

.Eurostat to unijne biuro statystyczne, działające jako część Komisji Europejskiej. Jego głównym zadaniem jest gromadzenie, opracowywanie i publikowanie wiarygodnych, porównywalnych danych statystycznych dotyczących krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz państw partnerskich. Statystyki Eurostatu obejmują szeroki zakres dziedzin: od gospodarki, rynku pracy i handlu, przez edukację i zdrowie, aż po kwestie społeczne, takie jak ubóstwo czy wykluczenie społeczne. Dzięki działalności tej instytucji możliwe ma być monitorowanie trendów i skuteczniejsze podejmowanie decyzji politycznych na poziomie unijnym i krajowym.

Według analiz Eurostatu dzieci są w większym stopniu zagrożone ubóstwem niż reszta społeczeństwa UE; problem biedy bądź wykluczenia społecznego dotyczy bowiem 20,3 proc. dorosłych mieszkańców UE (w wieku 18 lat i starszych).

PAP / WcN / MK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 maja 2025