Wybitni Polacy we Francji nagrodzeni

Wybitni Polacy we Francji

Wybitni Polacy we Francji zostali nagrodzeni podczas gali konkursu „Wybitny Polak we Francji”. w Pałacu Monaco w Paryżu, w siedzibie Ambasady RP, podczas X edycji konkursu.

Polacy wpisani w życie społeczne, kulturalne i naukowe Francji

.Laureatami konkursu „Wybitny Polak we Francji” podczas wszystkich 10. edycji konkursu byli Polacy znani na całym świecie z dużym wkładem w życie Polski i Francji – mówi konsul RP Andrzej Szydło.

Laureatami X edycji konkursu „Wybitny Polak we Francji” zostali:
w dziedzinie Osobowość – architekt Stanisław Fiszer
w dziedzinie Nauka – Barbara Erazmus
w dziedzinie Kultura – Jerome Szczur
w dziedzinie Młody Polak – Fryderyk Sitnik

Nagrodę Specjalną dziesięciolecia otrzymali artysta Wojciech Siudmak oraz chemik Jolanta Światowska, zaś specjalną nagrodę przyznaną przez ambasadora RP Jana Emeryka Rościszewskiego otrzymała działaczka społeczna Viridianna Rey, córka byłego prezydenta Polski na uchodźstwie – Edwarda Raczyńskiego, odznaczona również Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, jednym z najważniejszych polskich odznaczeń. Nagrodzona została również inicjatorka i organizatorka konkursu „Wybitny Polak we Francji” Bożena Bertaud. Gala uświetniona została koncertem fortepianowym Jeroma Szczura utworami Chopina, Beethovena i Pendereckiego.

Stanisław Fiszer. Znany we Francji architekt polskiego pochodzenia

.Stanisław Fiszer to wykształcony w Polsce architekt, który od lat 60. pracuje głównie zagranicą, a od 1972 r. mieszka we Francji. Posiada ogromny dorobek, który został podkreślony m.in. przez liczne nagrody, które otrzymał. W Polsce był laureatem Honorowej Nagrody SARP, a we Francji otrzymał tytuł Komandora Orderu Sztuki i Literatury. Był profesorem w L‘école nationale supérieure d’architecture de Nancy. Jak sam mówi: we Francji stara się popularyzować polską architekturę. Do jego dzieł należą m.in. projekty budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie czy odnowione Arkady Kubickiego.

Barbara Erazmus. Polka – profesor fizyki jądrowej, uhonorowana Legią Honorową

.Barbara Erazmus jest światowej klasy naukowcem, profesorem w dziedzinie fizyki jądrowej. Pełniła bardzo prestiżową funkcję w Narodowym Centrum Badań Naukowych we Francji oraz w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Jest także koordynatorem międzynarodowych projektów badawczych. Prof. Erazmus jest inicjatorką wielu programów badawczych z polskimi ośrodkami naukowymi, m.in. wieloletniej współpracy między Politechniką Warszawską i École des Mines de Nantes. Otrzymała wiele odznaczeń za swoje osiągnięcia naukowe, które można ocenić m.in. poprzez 500 opublikowanych prac. Uhonorowana została Legią Honorową w 2016 r.

Jerome Szczur. Profesor Konserwatorium Muzycznego w Paryżu

.Jerome Szczur to pianista i kompozytor, który koncertował w wielu krajach, a który aktualnie jest profesorem w Międzynarodowym Konserwatorium Muzycznym w Paryżu. Jest także założycielem Europejskiego Konserwatorium Muzycznego w Reims, gdzie jest jednocześnie jego dyrektorem artystycznym. Artysta jest promotorem polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Krzysztofa Pendereckiego. Za swoje zasługi otrzymał bardzo prestiżowy medal Vermeil l’Académie des Arts- Sciences et Lettres.

Fryderyk Sitnik. Polak-innowator we Francji

.Fryderyk Sitnik to bardzo aktywny młody Polak, ma 22 lata, ukończył II Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, a następnie studiował matematykę i informatykę w École Polytechnique w Paryżu. Jest założycielem Fundacji TeenCrunch, która pomaga utalentowanej polskiej młodzieży, a także młodzieży europejskiej w budowaniu innowacyjnych firm w przestrzeni web3, a także w zakładaniu start-upów. Jest współzałożycielem PointSwitch, start-upu zajmującego się rynkiem zniżek i punktów lojalnościowych, pomaga w ten sposób klientom oszczędzać pieniądze na zakupach.

Wojciech Siudmak. Realizm fantastyczny

.Wojciech Siudmak to artysta, malarz, rzeźbiarz, rysownik, czołowy przedstawiciel nurtu realizmu fantastycznego. Kształcił się w Polsce, a od 1966 r. osiadł na stałe we Francji. Należy do małej grupy artystów, którzy stworzyli europejski nurt Science Fiction, zapisując się w polskiej i światowej historii sztuki.

Jolanta Światowska. Polka z Prime d’escellence scientifique

.Jolanta Światowska jest inżynierem, jej główną dziedziną badań jest chemia materiałów. Studia ukończyła na krakowskiej AGH, kontynuowała we Francji, gdzie obroniła pracę habilitacyjną. W 2019 r. została promowana na stanowisko Dyrektora ds. Badań CNRS w Instytucie Badań Chemii w Paryżu. Jest autorką ponad 90 prac naukowych, 2-krotnie otrzymała Prime d’excellence scientifique (PES).

Wybitni Polacy we Francji dziś i w przeszłości

.Dosyć łatwo odnajdowani są politycy francuscy z polskimi korzeniami w najważniejszych ugrupowaniach politycznych we Francji. Znani Francuzi o polskim pochodzeniu są wśród socjalistów, republikanów, w otoczeniu liderów skrajnej lewicy i skrajnej prawicy.

Zresztą, Polaków i osób o polskich korzeniach, wpływowych w środowiskach Francji, było wielu. Głównie jednak byli i są to artyści, naukowcy i… sportowcy. I tak warto wiedzieć, że Guillaume Apollinaire, a właściwie Guillaume Albert Vladimir Alexandre Apollinaire de Kostrowitzky, wybitny francuski pisarz, twórca surrealizmu, ma polskie korzenie. Podobnie jak Juliette Binoche, francuska aktorka, laureatka Oskara, której matka urodziła się w Częstochowie. Polskie korzenie ma też jeden z najwybitniejszych francuskich socjologów, prof. Michel Wieviorka, ale także premier Francji Elisabeth Borne.

Nie możemy zapomnieć o Aleksandrze Florianie Józefie Colonna-Walewskim, urodzonym w Walewicach, polskim i francuskim księciu, powstańcu listopadowym (za waleczność odznaczony został Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari), który w Algierii wstąpił do Legii Cudzoziemskiej. Był francuskim dyplomatą, ambasadorem Francji w Toskanii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Od 1855 do 1860 r. był ministrem spraw zagranicznych Francji.

Z polskiej rodziny Kosselek pochodzi Marie-George Buffet, która piastowała funkcję sekretarza generalnego Francuskiej Partii Komunistycznej od 2001 do 2010 roku, a więc w czasie gdy Francuska Partia Komunistyczna miała olbrzymie wpływy na francuską scenę polityczną. Z kolei Nathalie Kosciuszko-Morizet była ministrem w rządzie Françoisa Fillona. Pochodzi z rodu kupca Abrahama Salomona Kościuszko, który wyemigrował do Francji. W długiej linii rodowej łączy się z polskim bohaterem narodowym, Tadeuszem Kościuszko. Pamiętajmy także o linii Poniatowskich – aktywnych w życiu społecznym i politycznym Francji.

PAP/Katarzyna Stańko/Wszystko co Najważniejsze/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 czerwca 2023