Nowa premier Francji i inni politycy francuscy z polskimi korzeniami

Nowy rząd Francji premier Elisabeth Borne

Do polskich korzeni przyznaje się coraz więcej francuskich polityków. Sławni Polacy we Francji to bowiem i w przeszłości i dziś – także politycy.

Dosyć łatwo odnajdowani są politycy francuscy z polskimi korzeniami w najważniejszych ugrupowaniach politycznych we Francji. Znani Francuzi o polskim pochodzeniu są wśród socjalistów, republikanów, w otoczeniu liderów skrajnej lewicy i skrajnej prawicy.

Zresztą, Polaków i osób o polskich korzeniach, wpływowych w środowiskach Francji, było wielu. Głównie jednak byli i są to artyści, naukowcy i… sportowcy. I tak warto wiedzieć, że Guillaume Apollinaire, a właściwie Guillaume Albert Vladimir Alexandre Apollinaire de Kostrowitzky, wybitny francuski pisarz, twórca surrealizmu, ma polskie korzenie. Podobnie jak Juliette Binoche, francuska aktorka, laureatka Oskara, której matka urodziła się w Częstochowie. Polskie korzenie ma też jeden z najwybitniejszych francuskich socjologów, prof. Michel Wieviorka.

Nowa francuska premier z polskimi korzeniami

Nowa premier Francji Elisabeth Borne
Elisabeth Borne

Poproszona przez prezydenta Emmanuela Macrona o stworzenie nowego rządu Elisabeth Borne ma polskie korzenie.

Jej ojciec Joseph, urodził się w 1925 r. w Łukowie koło Lublina, w polskiej rodzinie Bornstein. Po wybuchu wojny schronił się we Francji i zmienił nazwisko na Borne. Związał się z francuskim ruchem oporu. 21 sierpnia 1942 r. został aresztowany przed domem w Tuluzie i skierowany do obozu w Rivesaltes. Udało mu się uciec z obozu. Jednak w Boże Narodzenie 1943 r. został ponownie aresztowany przez Gestapo.

Ojciec premier Francji trafił do obozu przejściowego w Drancy, następnie znalazł się w transporcie, który dotarł 20 stycznia 1944 r. do Auschwitz. Na 1153 więźniów z tego transportu, przeżyło jedynie 92. W komorze gazowej zginęli bracia Josepha, Zélig i Albert. Ojciec premier Francji w trakcie ewakuacji obozu z Auschwitz został przewieziony do Buchenwaldu. 11 kwietnia 1945 obóz w Buchenwaldzie został wyzwolony przez Amerykanów. Joseph Borne poznał swoją drugą żonę Marguerite, z tego związku w 1961 r. narodziła się przyszła premier Francji. Ojciec Elisabeth Borne Joseph Borne zmarł w 1972 r.

Sama nowa premier na razie nie wypowiadała się o Polsce, jest też uznawana przez wszystkich znających francuską politykę wewnętrzną za technokratkę, co stanowić może – to z kolei zdanie znających polską politykę – dobrą podstawę do jej rozmów z polskim premierem.

Polak ministrem spraw zagranicznych Francji

Aleksander Florian Józef Colonna-Walewski.

Mowa o Aleksandrze Florianie Józefie Colonna-Walewskim, urodzonym w Walewicach, polskim i francuskim księciu, powstańcu listopadowym (za waleczność odznaczony został Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari), który w Algierii wstąpił do Legii Cudzoziemskiej. Był francuskim dyplomatą, ambasadorem Francji w Toskanii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Od 1855 do 1860 r. był ministrem spraw zagranicznych Francji.Aleksander Florian Józef Colonna-Walewski jako szef francuskiego MSZ parafował traktat paryski kończącą wojnę krymską. Później, od 1860 do 1863 r. był ministrem kultury i sztuki Francji a nawet marszałkiem Zgromadzenia Narodowego – izby niższej parlamentu Francji.

Patrząc formalnie, w całej historii relacji polsko-francuskich Colonna-Walewski zapisał się najwyżej na swoistej liście: politycy francuscy z polskimi korzeniami.

Mimo podobieństwa do Napoleona Colonna-Walewski nigdy nie potwierdził, że był nieślubnym synem Napoleona I i Marii Walewskiej, kuzynem Napoleona III. Tak przynajmniej uważają historycy.

Szefowa Francuskiej Partii Komunistycznej o polskich korzeniach

Marie-George Buffet

Mowa o Marie-George Buffet, która piastowała funkcję sekretarza generalnego Francuskiej Partii Komunistycznej od 2001 do 2010 roku, a więc w czasie gdy Francuska Partia Komunistyczna miała olbrzymie wpływy na francuską scenę polityczną.

Marie-George Buffet, parlamentarzystka i minister młodzieży i sportu w rządzie Lionela Jospina, pochodzi z polskiego rodu Kosellek. Bynajmniej nie jest jedyną osobą o polskich przodkach, która weszła do rządu francuskiego. Innymi słowy: politycy francuscy z polskimi korzeniami – takich osób jest więcej.

Republikańskie korzenie polskich pradziadków spod znaku Kościuszki

Nathalie Kosciuszko-Morizet

Oto bowiem Nathalie Kosciuszko-Morizet była ministrem w rządzie Françoisa Fillona. Pochodzi z rodu kupca Abrahama Salomona Kościuszko, który wyemigrował do Francji. W długiej linii rodowej łączy się z polskim bohaterem narodowym, Tadeuszem Kościuszko. W czasach rządów UMP (dziś: Republikanie) była jedną z najważniejszych osób w politycznym zapleczu Nicolasa Sarkozy’ego i Françoisa Fillona.

Poniatowscy herbu Ciołek rządzą Francją

Axel Poniatowski był jednym z najbliższych współpracowników prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego. Axel Michel Casimir Jean Jacques Ciolek Poniatowski jest też deputowanym do francuskiego Zgromadzenia Narodowego. Jest potomkiem Stanisława Poniatowskiego i synem Michela Poniatowskiego oraz młodszym bratem Ladislasa Poniatowskiego. I tu suspens: za sprawą swojej babki, Marie Josephe de Riquet, także i on jest potomkiem Napoleona Bonaparte.

Demonstracja na rzecz wolnej szkoły, 25 czerwca 1984: Jean-Pierre Fourcade, Michel Poniatowski, Charles Pasqua i Jacques Chirac z żoną Bernadette. Fot. © AGIP.

Michel Poniatowski (a dokładniej:Michel Casimir Jean Pierre Guillaume Marie André Poniatowski) był między 1973 a 1974 r. ministrem zdrowia i opieki społecznej, zaś od 1974 do 1977 r. ministrem spraw wewnętrznych. Był eurodeputowanym. Wspólnie z Valérym Giscardem d’Estaing był współzałożycielem Partii Republikańskiej a następnie Unii na rzecz Demokracji Francuskiej. Jest synem księcia Carla Casimira Poniatowskiego i potomkiem bratanka ostatniego króla Polski, Stanisława Poniatowskiego.

W historii Francji i Polski coraz więcej nas łączy. Politycy francuscy o polskich korzeniach, ministrowie francuskiej dyplomacji, kultury, młodzieży, ale i szefowie największych partii oraz marszałkowie niższej izby francuskiego parlamentu, czy, jak ostatnio, francuska premier – politycy francuscy z polskimi korzeniami wpływali na zbliżenie także pomiędzy tak drogimi im krajami: Francją i Polską.

oprac. AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 maja 2022