Nowa premier Francji Elisabeth Borne. Kim jest i jaki będzie jej stosunek do Polski?

Nowy rząd Francji premier Elisabeth Borne

Nową premier Francji została Elisabeth Borne, dotychczasowa minister pracy, zatrudnienia i integracji w rządzie Jeana Castexa. Równocześnie z funkcją premiera ma odpowiadać za transformację energetyczną.

W systemie prezydenckim obowiązującym we Francji to prezydent wskazuje premiera. Emmanuel Macron podjął decyzję po głębokim namyśle, 22 dni po wyborach, które zadecydowały o jego drugiej kadencji w Pałacu Elizejskim.

Technokracja na trudne czasy

Nowa premier Francji Elisabeth Borne jest typową technokratką, ekonomistką, menedżerką. Jest absolwentką jednych z najlepszych francuskich uczelni: École Polytechnique oraz École Nationale des Ponts et Chaussées. Od lat 80. pracowała w administracji państwowej i samorządowej. Jako odpowiedzialna za transport i urbanistykę była od 1997 do 2002 r. doradcą premiera Lionela Jospina. Od 2002 do 2007 r. w zarządzie francuskich kolei SNCF odpowiadała za strategię, kwestie europejskie i zrównoważony rozwój. W latach 2007-2008 przeszła do koncernu budowlanego Eiffage, później kierowała m.in. paryskim systemem kolejowym RATP. Do dużej polityki wróciła w maju 2017 r. gdy objęła funkcje w rządzie Edouarda Philippe’a. Początkowo było to stanowisko minister transportu, w ramach ministerstwa ekologii.

Politycznie związana z Partią Socjalistyczną, była m.in. dyrektorem gabinetu minister Ségolene Royal. Dopiero później dołączyła do ugrupowania Emmanuela Macrona, LREM. Zresztą, co wydaje się ważne, stanowiąc istotny element lewicowego zaplecza prezydenta, w ramach Territoires de progrès.

Postawienie na transformację energetyczną

Transformacja energetyczna, za którą odpowiedzialna ma być nowa premier Francji to realizacja obietnicy przedwyborczej prezydenta Emmanuela Macrona z ostatniej fazy kampanii wyborczej. Między pierwszą a drugą turą wyborów, w trakcie wiecu w Marsylii, prezydent zapowiedział stworzenie dwóch ważnych funkcji w powyborczym gabinecie: pierwszą – ministra odpowiedzialnego za transformację ekologiczną, i drugą – ministra odpowiedzialnego za transformację energetyczną.

W relacjach z Polską nowa premier Francji Elisabeth Borne zachować powinna „chłodną sympatię”. Nie należy do „skrzydła elizejskich jastrzębi”, którzy (przed wybuchem wojny na Ukrainie, która w znaczący sposób wpłynęła na układ sił w Europie, w tym na relacje francusko-polskie) nie szczędzili Polsce głosów krytyki, przy każdej nadarzającej się okazji.

Można przewidywać, że nowa premier w Matignon – Elisabeth Borne, Jan Emeryk Rościszewski – nowy ambsador Polski w Paryżu, plus zdecydowanie zmieniająca się sytuacja w Europie za sprawą wyzwań przed którymi wszyscy stanęliśmy, i Ukraińcy, Polacy, i Francuzi, i cała Europa, to zdecydowanie ważny czas w relacjach pomiędzy naszymi dwoma krajami. Czas wzmacniania tego, co łączy.

oprac.AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 maja 2022
Fot. Xose Bouzas / Hans Lucas Agency / Forum