XIV konferencja „Genealogie pamięci”. 25-27 września
W dniach 25-27 września odbędzie się XIV konferencja z cyklu „Genealogie pamięci”. Jej motyw przewodni to „Ziemiaństwo, szlachta i arystokracja: perspektywy postfeudalne”.
„Genealogie pamięci. Ziemiaństwo, szlachta i arystokracja: perspektywy postfeudalne”
.Organizatorem konferencji jest Europejska Sieć Pamięć i Solidarność. Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-27 września na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 55).
XIV konferencja z cyklu „Genealogie pamięci” pt. „Ziemiaństwo, szlachta i arystokracja: perspektywy postfeudalne” zgromadzi międzynarodowe grono liczące ponad 40 badaczek i badaczy. Uczestnicy będą dyskutować nad rolą pamięci o dawnych elitach ziemiańskich, ich wpływem na współczesne społeczeństwa oraz spuścizną historyczną.
Jak informują organizatorzy, punktem wyjścia dla rozważań jest hipoteza, zgodnie z którą struktury społeczne wynikające z dynamiki władzy pomiędzy posiadaczami ziemskimi a chłopami mogą być badane z perspektywy ich długiego trwania (longue durée).
„Ziemiaństwo jako klasa przestało istnieć w wyniku decyzji politycznych i ruchów rewolucyjnych lub stopniowej demokratyzacji systemów społecznych i politycznych. Zaowocowało to odmiennymi dziedzictwami i sposobami upamiętniania szlacheckiej, ziemiańskiej oraz arystokratycznej przeszłości. Choć różnice te pozornie mogą pokrywać się ze stereotypowym podziałem na Wschód i Zachód Europy, organizatorzy konferencji stawiają sobie za cel przyjrzenie się temu, jakie inne konteksty mogą posłużyć do zrozumienia różnorodności pamięci o ziemiaństwie” – przekazuje Europejska Sieć Pamięć i Solidarność.
Konferencja odbędzie się w formule hybrydowej, z możliwością uczestnictwa online. Językiem dyskusji będzie angielski.
Program konferencji
.Tegoroczna konferencja z cyklu „Genealogie pamięci” rozpocznie się w środę 25 września o godz. 9:00. Wykład wprowadzający wygłosi prof. Longina Jakubowska (Uniwersytet w Utrechce, Holandia). Obrady podzielone na 3 panele dyskusyjne potrwają z przerwami do godz. 20:30.
W czwartek uczestnicy spotkają się o 9:30. Dyskusja w ramach 4 paneli potrwa do godz. 19:00.
Trzeciego dnia konferencji, w piątek 27 września, obrady potrwają od 9:30 do 18:45. Poza trzema panelami dyskusyjnymi przewidzianymi na ten dzień, między godz. 12:00 a 13:30 odbędzie się również debata okrągłego stołu pt. „Cenione, zakwestionowane, zaniedbane: dziedzictwo (byłych) elit ziemiańskich w Europie Środkowej i Wschodniej”. Udział w debacie wezmą prof. Tomasz Zarycki (Uniwersytet Warszawski), prof. Constantin Iordachi (Uniwersytet Środkowoeuropejski w Wiedniu), prof. Maria Wakounig (Uniwersytet Wiedeński) oraz dr Radmila Švaříčkova Slabákova (Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu). Moderatorką rozmowy będzie prof. Anna Wylegała z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie organizatora: [LINK]
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].