XXIX Targi Wydawców Katolickich

Spotkania z autorami, pokazy filmów, koncerty i debaty i Blisko 100 wystawców z całego kraju – to XXIX Targi Wydawców Katolickich, organizowane w warszawskich Arkadach Kubickiego w dniach 14-20 kwietnia.

Bogata oferta konferencji, wydawnictw i koncertów

.Hasło tegorocznych targów to „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” – poinformował na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor targów, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Roman Szpakowski. Dodał, że tegoroczne targi otworzą się w czwartek o godz. 11 w Arkadach Kubickiego w Warszawie, a uroczystość oficjalnego otwarcia odbędzie się w sali wielkiej Zamku Królewskiego o godz. 12.

Ks. Szpakowski zapowiedział, że w tym roku blisko 100 wystawców zaprezentuje ofertę kilkunastu tysięcy najciekawszych publikacji. Tradycyjnie targom towarzyszyć będzie wiele wydarzeń towarzyszących, na które złożą się projekcje filmowe, koncerty, debaty merytoryczne i spotkania z autorami. Swój udział w targach zapowiedzieli m.in. fotograf papieża św. Jana Pawła II Adam Bujak, biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski, publicyści i autorzy książek Tomasz Terlikowski, Grzegorz Górny, Ewa Czaczkowska i dziennikarka Agata Puścikowska.

„Targi to czas dobrych wartości, ukazywanych w różnoraki sposób – przede wszystkim poprzez słowo pisane, ale także poprzez media społecznościowe, filmy czy koncerty” – powiedział ks. Szpakowski. Podkreślił, że tegoroczne targi wpisują się w wydarzenia szczególnie istotne dla Kościoła w Polsce, takie jak rok rodziny Ulmów, rok arcybiskupa Antoniego Baraniaka, 40. rocznica porwania i śmierci ks. Jerzego Popiełuszki oraz 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II.

11 kwietnia w kawiarni Agere Contra przy ul. Chłodnej zaplanowano konferencję „Zrozumieć Księdza Popiełuszkę”, w której udział wezmą autorzy książek o kapelanie Solidarności – dr Milena Kindziuk, ks. prof. Jan Sochoń, dr Ewa Czaczkowska i autor filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas” Rafał Wieczyński.

Z kolei 12 kwietnia na Zamku Królewskim odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego ukazującego rodzinę, z której wywodził się papież Jan Paweł II pt. „Wojtyłowie, Drogi do świętości”.W tym samym miejscu odbędzie się pokaz filmu „Jerzy Popiełuszko. Posłaniec prawdy”, a w sobotę wyświetlony zostanie film „Przykazanie miłości. Rodzina Ulmów z Markowej”.

Dodatkowo, przez cały czas trwania targów uczestnicy będą modli oglądać wystawę upamiętniającą 60. rocznicę wydania encykliki papieża Jana XXIII „Pacem in terris”.

XXIX Targi Wydawców Katolickich i Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS

.Ks. Szpakowski przypomniał, że z targami nierozerwalnie związana jest Nagrodą Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. Wyniki tegorocznego konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystości oficjalnego otwarcia targów. Z kolei wręczenie nagród Feniks 2023 odbędzie się w czasie sobotniej gali i koncertu w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Gali towarzyszy będzie koncert Warszawskiej Orkiestry Impressione „Ocalić od zapomnienia”.

Podczas konferencji prasowej ogłoszono laureatów tegorocznej edycji Nagrody Małego Feniksa, przyznawanej osobom i instytucjom promującym wartości chrześcijańskie w mediach. W tym roku laureatami tej nagrody zostali: wykładowca akademicki z UKSW, medioznawca dr Monika Przybysz, dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, publicysta i pisarz Marcin Jakimowicz, publicystka i dziennikarka Alina Petrowa-Wasilewicz, promująca wartości rodzinne i pro-life szczecińska Fundacja Małych Stópek oraz dziennikarka radiowa i telewizyjna Ewa Stępień-Pietrzak.

Szczegółowy program targów i wydarzeń towarzyszących jest dostępny na stronie: https://swk.pl/program-xxix-targow-wydawcow-katolickich/. W niedzielę w katedrze polowej Wojska Polskiego odbędzie się msza św. w intencji wystawców i wszystkich uczestników targów.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 kwietnia 2024