Zdrowie Papieża. Co wiemy?

Zdrowie Papieża

W ostatnich dniach zdrowie papieża i temat, związany z jego stanem medyk znam, stał się przedmiotem intensywnej uwagi zarówno mediów, jak i wiernych na całym świecie. Poniżej przedstawiamy chronologiczny przebieg wydarzeń, oparty na oficjalnych komunikatach Watykanu oraz doniesieniach Vatican News.

Początek hospitalizacji

.Do szpitala papieża Franciszek trafił 14 lutego 2025 roku. Został przyjęty do Kliniki Gemelli w Rzymie z powodu nasilających się problemów oddechowych, po — jak podał Watykan — zakończeniu obowiązków dnia. Wstępne badania sugerowały infekcję dróg oddechowych, co skłoniło lekarzy do hospitalizacji Ojca Świętego w celu dalszej obserwacji i leczenia. Papież pozostał w szpitalu przez cały weekend, choć początkowo miał wyjść o czasie i nie przewidywano dłuższej hospitalizacji.

Następne dni, w tym początek kolejnego tygodnia, upłynęły pod znakiem niepewność. Watykańskie Biuro Prasowe lakonicznie informowało o papieskim zdrowiu, w Rzymie jednak i Watykanie coraz mocniej słychać było głosy niepokoju, które nasiliły się 18 lutego 2025 roku. Pojawiły się również plotki na temat tego, że papież został intubowany i jest w stanie krytycznym.

Następnego dnia, 19 lutego 2025 r.: Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że noc minęła jednak spokojnie, a Papież wypoczął. Mimo to, stan zdrowia pozostawał krytyczny, a Franciszek nie był poza zagrożeniem. Tego samego dnia premier Włoch, Giorgia Meloni, odwiedziła Ojca Świętego w szpitalu, okazując wsparcie i solidarność. Po wydaniu przez Palazzo Chigi czyli włoski KPRM komunikaty na temat tego, że premier Georgia Meloni żartowała nawet z papieżem Franciszkiem, niepokój lekko ustąpił. Zaczęły pojawiać się głosy, że papież dobrze reaguje na leczenie i prognozy się poprawiły.

Zagrożenie życia

.Dnia 21 lutego 2025 roku profesor Alfieri z Kliniki Gemelli przekazał na zorganizowanej przed Kliniką Gemelli konferencji prasowej, że organizm Papieża reaguje na leczenie, jednak ze względu na złożoność stanu zdrowia i wiek pacjenta, sytuacja pozostaje delikatna, a zagrożenie życia nie ustąpiło. Lekarz podkreślił również, że sytuacja Franciszka jest skomplikowana i papież wymaga dalszej intensywnej opieki medycznej.

22 lutego 2025 roku rano Papież doświadczył długotrwałego kryzysu oddechowego o charakterze astmatycznym, co wymagało zastosowania tlenu o wysokim przepływie, Franciszek miał również transfuzję krwi, jak podało wieczorem watykańskie Biuro Prasowe. Mimo tych trudności, Ojciec Święty spędził dzień w fotelu, a wieczorem jego stan się ustabilizował.

W lakonicznym komunikacie w niedzielę, 23 lutego 2025 roku, który został wysłany do akredytowanych przy Sala Stampa dziennikarzy Matteo Bruni, szef watykańskiego biura prasowego podał, że papieska noc minęła spokojnie, a Franciszek wypoczął. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że choć stan zdrowia Franciszka pozostaje poważny, to brak jest nowych komplikacji.

Zdrowie papieża. Wierni się modlą, ze świata płynie wsparcie

.Wierni na całym świecie, w tym w Rzymie, zorganizowali adoracje i modlitwy w intencji szybkiego powrotu do zdrowia Ojca Świętego. W mediach społecznościowych często pojawiają się nawołania do modlitwy, w rzymskich Kościołach odprawiane są modlitwy, trwają adoracje i odmawiany jest różaniec w intencji Ojca Świętego. W piątek i sobotę kardynałowie Parolin, sekretarz stanu Watykanu, oraz kard. Fernandez, szef dykasterii  doktryny wiary przekazali, że mimo nacisków, papież nie zamierza ustąpić a jego stan, pomimo powagi, pozostaje, stabilny.

W obliczu tych wydarzeń, wspólnota międzynarodowa wyraża solidarność z Papieżem Franciszkiem, modląc się o jego szybki powrót do pełni sił. Watykan na bieżąco monitoruje sytuację i regularnie informuje opinię publiczną o stanie zdrowia Ojca Świętego.

Michał Kłosowski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 lutego 2025