Zmarł reżyser Roger Corman – „król filmów klasy B"

W wieku 98 lat zmarł w czwartek w swym domu w Santa Monica w Kalifornii amerykański reżyser Roger Corman, nazywany „królem filmów klasy B” – poinformowała rodzina reżysera.

Odszedł wybitny reżyser

.”Jego filmy były rewolucyjne, ucieleśniały ducha całej epoki i zmieniły branżę filmową” – cytuje oświadczenie rodziny zmarłego reżysera magazyn „Variety”.

Corman zyskał sławę jako specjalista od filmów realizowanych niewielkim nakładem środków. Od lat 50. ubiegłego wieku nakręcił ponad 400 filmów, zarówno kinowych, jak i telewizyjnych, m.in. „Zagłada domu Usherów”, „Sklepik z horrorami”, „Strach” i „Podróż”.

Roger Corman – zdobywca Oscara i mentor słynnych reżyserów

.Był mentorem dla wielu uznanych później reżyserów. Przy jego boku swe kariery rozpoczynali m.in. Francis Ford Coppola, Martin Scorsese i James Cameron.

W 2009 roku Roger Corman otrzymał statuetkę Oscara za całokształt twórczości. 

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 maja 2024