Popołudniowe Espresso: Pokojowa Nagroda Nobla

Pokojowa Nagroda Nobla

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest piątek, 7. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Apel premiera Mateusza Morawieckiego do samorządów

Premier Mateusz Morawiecki opublikował w piątek w mediach społecznościowych list do prezydentów miast i samorządowców. „Schowajmy legitymacje partyjne do szuflady, zamknijmy je i bez względu na to co nas różni szukajmy tego co nas łączy. Wierzę, że jest to przede wszystkim troska o dobro Polaków”.  W liście do samorządowców szef polskiego rządu podkreślał, że „Polska, podobnie jak cała Europa, mierzy się dzisiaj z największą kumulacją kryzysów od zakończenia II Wojny Światowej. Wykorzystując osłabienie światowej gospodarki pandemią COVID-19, Rosja z pełną premedytacją doprowadziła do światowego kryzysu energetycznego i inflacyjnego. W wyniku działań reżimu Putina zmieniły się zasady funkcjonowania rynku energetycznego. To z tego powodu musimy się wszyscy mierzyć z wyzwaniami, które nie mają precedensu w historii wolnej Polski”.„Stworzymy możliwości prawne i będziemy wspierać Państwa operacyjnie w realizacji dystrybucji węgla. Tak, by opału nie zabrakło w żadnym polskim domu. Zapłacimy również z budżetu państwa kolejne miliardy złotych, by cena węgla oscylowała wokół 2000 zł, a nie powyżej 3000 zł (…) od 1 stycznia 2023 wprowadzimy taryfę dla „odbiorców wrażliwych” – czyli takich jak przychodnie i szpitale, instytucje pomocy społecznej, szkoły, przedszkola, żłobki, uczelnie, instytucje kultury, organizacje pożytku publicznego, spółdzielnie socjalne czy Ochotnicze Straże Pożarne, a także inne instytucje które można zaliczyć do odbiorców wrażliwych (…). W opublikowanym liście szef polskiego rządu podkreślał również, że przed Polakami jest „zima pełna wyzwań”. Dodając, że rząd musi temu sprostać w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo Polski i polskich rodzin.

Pokojowa Nagroda Nobla. Laureatami Białorusin Aleś Bialacki oraz rosyjska i ukraińska organizacja praw człowieka

Pokojowa Nagrodę Nobla 2022 przyznano obrońcom praw człowieka. Laureatami zostali: Białorusin Alaksandr Bialacki, rosyjska organizacja praw człowieka „Memoriał” oraz ukraińska organizacja praw człowieka „Centrum Wolności Obywatelskich”. Aleś Bialacki, był jednym z inicjatorów ruchu demokratycznego, który powstał na Białorusi w połowie lat 80. XX w. Poświęcił swoje życie na promowanie demokracji i rozwoju pokoju w Białorusi. W odpowiedzi na kontrowersyjne zmiany konstytucji, które dały prezydentowi Białorusi władzę dyktatorską i wywołały masowe demonstracje, Bialacki założył m.in. organizację Viasna (Wiosna) w 1996 r. Memoriał, to organizacja praw człowieka założona w 1987 r. w byłym Związku Radzieckim. Jej założyciele chcieli, aby ofiary represji reżimu komunistycznego nigdy nie zostały zapomniane. Memoriał opiera się na założeniu, że konfrontacja z przeszłymi zbrodniami jest niezbędna w zapobieganiu nowym.  Centrum Swobód Obywatelskich, zostało założone w Kijowie w 2007 r. w celu wspierania praw człowieka i demokracji na Ukrainie. Centrum działało na rzecz wzmocnienia ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego i wywierania presji na władze, aby Ukraina stała się pełnoprawną demokracją i państwem prawa. Centrum Swobód Obywatelskich aktywnie postulowało o przystąpienie Ukrainy do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

– Laureaci Pokojowej Nagrody reprezentują społeczeństwo obywatelskie w swoich krajach pochodzenia. Od wielu lat promują prawo do krytyki władzy i ochrony podstawowych praw obywateli. Podjęli niezwykły wysiłek, aby udokumentować zbrodnie wojenne, łamanie praw człowieka i nadużycie władzy. Razem pokazują znaczenie społeczeństwa obywatelskiego dla pokoju i demokracji – argumentował swoją decyzję Komitet Noblowski.

Iran twierdzi, że Mahsa Amini zmarła z powodu choroby

Iran poinformował w piątek, że śledztwo w sprawie śmierci w areszcie Mahsy Amini wykazało, że straciła ona życie z powodu choroby, a nie zgłoszonych pobić. Amini, 22 lata, zmarła 16 września, trzy dni po zapadnięciu w śpiączkę po aresztowaniu w Teheranie przez policję ds. moralności za rzekome naruszenie kodeksu ubioru kobiet w Islamskiej Republice. Gniew z powodu jej śmierci wywołał falę protestów, a także przemoc, w wyniku której zginęły dziesiątki protestujących, a wielu zostało aresztowanych. Pomimo użycia śmiertelnej siły przez siły bezpieczeństwa, protesty prowadzone przez kobiety trwały przez 20 kolejnych dni i nocy, zgodnie z filmami online zweryfikowanymi przez AFP.

Irańska organizacja medycyny sądowej powiedziała w piątek, że „śmierć Mahsy Amini nie była spowodowana uderzeniami w głowę i ważne organy oraz kończyny ciała”. Śmierć Amini, której kurdyjskie imię brzmi Jhina, miała związek z „operacją guza mózgu w wieku ośmiu lat” – podała w oświadczeniu. Pogrążeni w żałobie rodzice Amini złożyli skargę na funkcjonariuszy biorących udział w akcji, a jeden z jej kuzynów mieszkających w Iraku powiedział AFP, że zmarła ona w wyniku „gwałtownego uderzenia w głowę”. Inne młode dziewczyny straciły życie podczas protestów, ale Amnesty International twierdzi, że Iran wymusza na rodzinach telewizyjne przyznanie się do winy, aby „zwolnić się z odpowiedzialności za ich śmierć”.

Karol SAMSEL: Noblowska mantrafobia

Nic dziwnego, że nie wygrał Michel Houellebecq, tak silnie kojarzący się z „romantycznym” modernizmem, tym silniejszym, gdy jest już dostępne na rynkach Unicestwianie.

#Podcast

🎧#Miesięcznik
„Literatura jest najważniejsza” | 45. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 października 2022